Представители на 49 правителства заседаваха в централата на ООН в Ню Йорк, за да уточнят подробности около мисията на сините каски. Все още не е ясно дали определеният по силата на резолюцията контингент от 15 000 души ще може да бъде попълнен.

Засега най - малко шест страни поеха твърд ангажимент да изпратят войски за бъдещите Временни сили на ООН в Ливан - ЮНИФИЛ. Франция, Бангладеш, Индонезия, Малайзия и Непал са предложили да изпратят поне по един батальон, а Дания предлага два военни кораба.

Италианското правителство днес също реши да изпрати части в Ливан. Все още не е ясен техният брой. Испания, Египет, Мароко и Белгия обявиха, че ще проучат ситуацията, преди да вземат решение. Германският канцлер Ангела Меркел каза, че нейната страна засега няма да изпраща военни в Ливан, но ще окаже хуманитарна помощ.

Ангела Меркел: "Имаме готовност - и изработваме конкретни планове - да осигурим хуманитарна помощ. Трябва да проучим от какво имат нужда. Можем да предложим въздушен транспорт и логистична подкрепа. Можем да осигурим хуманитарна помощ веднага."

На заседанието в ООН беше решено какви точно ще бъдат функциите на мироопазващите части в Ливан. Сините каски ще могат да употребяват сила, за да предотвратят евентуални бойни действия. Те ще помагат на ливанското правителство за гарантиране на сигурността. Според американския представител в ООН сините каски ще се справят успешно с мисията си.

Алекс Ууд, зам- постоянен представител на САЩ в ООН: "Надяваме се, че тези сили ще действат неотстъпно, активно и сериозно в изпълнение на мандата си. Смятаме, че французите също ще вземат участие в мисията. Предстои да разберем окончателното им решение за числеността на контингента им."

Междувременно главнокомандващият силите на НАТО в Европа ген. Джеймс Джоунс заяви, че към алианса не са отправяни молби да изпрати в Ливан сили за бързо реагиране до разполагането на мироопазващ контингент на ООН.