Тя има две лица. Едното е като подземие и почти никой не влиза там. С другото лице се срещаме всички и си мислим, че този свят вече сме го опознали. 

Според европейските изследвания в момента България се намира на 4-то място по подадени сигнали за онлайн престъпления срещу деца на горещата линия в Центъра за безопасен интернет.

В последните три години киберпрестъпленията се увеличават непрекъснато. С 21 000 повече стават само в периода от 2022 г. до 2023 г. А над един милион и половина е разликата между миналата и по-миналата година. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Засега няма данни колко пари се печелят от онлайн сексуалната престъпност срещу деца, а най-рискова възраст остава между 10 и 14 години.

В България онлайн тормозът все още не е престъпление. Въпреки че той започва от най-елементарните конфликти, от липсата на добра комуникативност и умения за общуване, още от училище.

Снимка: btvnovinite.bg

„И понеже не е разрешен конфликтът, преминава в онлайн. Къде може най-много да те заболи – когато всъщност го правиш пред всички в мрежата“, казва Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност към Националния център за безопасен интернет.

Снимка: btvnovinite.bg

„Просто при нас виртуалното насилие нанася много големи щети върху психиката на децата. При нас това е основният проблем“, допълва Светослав Василев, завеждащ отдел „Киберпрестъпления“ в Националната следствена служба.

Снимка: btvnovinite.bg

Вече трето поколение деца си говорят със знаци и цветове. И то в светлата част на интернет, където всичко е много лесно, защото можеш да се добереш до каквото си поискаш. Това е, така нареченият „секстинг“ – онлайн флирта между хора и деца.

„OnlyFans също е платформа, която е доста притеснителна. Telegram категорично е доста страшно място за деца. Имахме ужасяващи сигнали през последните две години за групи в Telegram, които са само с мъже и момчета, в които се разпространяват голи снимки на жени, деца и видеа, също така“, предупреждава Антоанета Василева.

В приложението достъпът до тези групи е затворен, но не невъзможен. Те винаги са анонимни, но само един линк може да отведе всяко едно момче в ъглите на мрежата. Миналата година Центърът за безопасен интернет отбелязва определено раздвижване, когато само от една входна точка свалят над 100 000 изображения с престъпления онлайн срещу деца.

Снимка: btvnovinite.bg

„Имахме сигнал от 17-годишно момиче, чието гадже е направило голи снимки, докато са правили секс и изведнъж тези голи снимки се оказват в тази група. И тя ни помоли да ги свалим, защото Центърът за безопасен интернет може да сваля съдържание, когато то е престъпно или вредно“, разказа още Антоанета Василева.

Тя е в центъра за безопасен интернет от самото му създаване. Вече 20 години анализите ѝ показват, че тъмният интернет се използва от разследващи журналисти, когато работят по чувствителни теми. Така те комуникират със своите източници, за да получават необходимата информация. Днес той обхваща едва 4% от цялата мрежа и задължително изисква пароли.

„И сега, ако си представите всичко, което можем да напишем в Google като ключова дума, излиза като резултати със стотици страници – това са всъщност само 4% от онова, което има отдолу. Под нивото на водата айсберга всъщност става много-много дълбок“, обяснява Любомир Тулев, експерт по киберпрестъпност в CyberXperts.

Снимка: btvnovinite.bg

„DARK WEB предизвиква голям интерес, поради това, че в самото му название се съдържа нещо мистично. Хората си мислят, че е нещо страшно, нещо което много трудно се прониква в него и т.н. Все едно е някаква черна пещера или дупка – това не е вярно“, уточнява Светослав Василев.

От 2005 г. до днес Светослав Василев се занимава с киберпрестъпленията – и в националното следствие, и в столичната полиция. Той казва, че в тях няма граница. А фактът, че в България има доста успешни случаи за задържане на престъпления в мрежата, се дължи на добрата комбинация с чужди партньорски служби. Защото, опитът показва, че нито една държава не може да се справи сама с проблема сама.

„Децата водят един живот в реалния свят и съвсем друг живот в социалните мрежи. Всичките тези действия в социалните мрежи обаче рефлектират върху истинския им живот и по някой път се стига и до трагични последствия за тях в истинския живот. Аз доколкото си спомням, при задържането на педофили са намирани деца още от 2005 г. Изпращани са и голи снимки с деца, с реални актове – 2005, 2006, 2007 година. Това не е нещо ново“, казва Василев.

И преди, и сега в тъмният интернет се продават наркотици и оръжие. Те също могат да достигнат до децата, но според експертите това все още не е проблем.

От началото на XXI век разпространяването на голи снимки и видеа, а и изнудването с тях, се превръща в един от най-големите бичове в съвременния интернет. Изследванията показват, че най-големият тласък тези престъпления получават по време на COVID кризата, когато в интернет навлизат цели групи от трафиканти, педофили и други престъпници. Днес те вече не се притесняват да намират децата в игрите и в различните платформи, които тийнейджърите използват за комуникация.

Снимка: btvnovinite.bg

Данните на консултативната линия в Центъра за безопасен интернет показва, че във всеки клас поне 10 деца са имали някакви проблеми със секс снимки. И много малко от тях са потърсили помощ. Останалите – винаги се опитват да се справят сами

Една от най-големите международни операции за борба с детската сексуална експлоатация е Ти Ел Зет . Тя обхваща 4 континента, а засегнатите потребители са над 80 000.

Снимка: btvnovinite.bg

В годините назад антимафиотите помнят и „Черната китка“, обхванала също 4 континента. Сървърът е открит у нас, а финансирането – от Азия.

В последните години в Министерството на правосъдието няколко работни групи са обсъждали нов текст за кражба на самоличност в Наказателния кодекс, но такъв не е приет. И де юре такова престъпление в България няма. А то много често се използва за прикриване на истинската самоличност в интернет. И за скриване на истинските адреси.

„Ние имаме над хиляда интернет доставчика в България и никой при тях не е въвел никакво задължение, те поне да бъдат на реалния адрес, който са декларирали. Защото е имало такива случаи, че ние отиваме по искане пак на наша партньорска служба да бъдат получени данни от доставчик, като изискването е да не го предупредим предварително, че отиваме при него. Отиваме там и се оказва, че той е регистриран в покрайнините на Бургас, в една къща, в която една баба си гони кокошките и там няма никакви наченки на интернет“, разказва Светослав Василев.

В националното следствие срещат доста грижи и с така наречените поемни лица, които са задължителни в нашето законодателство. А полицията не може да накара никой насила да поеме тази роля.

Очаква се следващия август в Европейския съюз да се приеме регламент, свързан със запазването и с получаването на електронни доказателства от чужди доставчици. Според него всеки един разследващ орган на европейска държава ще може да иска и да получава трафични данни за всяко престъпление, което се наказва с 3 или повече години лишаване от свобода.

„Ще се окажем в ситуация, в която ние ще може да получаваме от чуждите държави тези данни, но ние в самата собствена държава, няма да може да ги получаваме, ако не се промени нашето законодателство. А засега няма индикации то да се променя“, предупреждава Василев.

Едва ли някой си мисли, че в един виртуален свят може да има закон, който да обхване всички обществени отношения, които са свързани с поведението ни в интернет. Закон, който да определи кой е виновен и кой невинен.

„Децата са най-скъпото, което имаме и всъщност е много важно, когато те дойдат да споделят проблем, е да ги приласкаем, да им осигурим безопасно пространство за разговор, да ги изслушваме, не да ги укоряваме, да ги прегърнем, а не да ги накажем и да измислим заедно как да излезем от ситуацията“, съветва Антоанета Василева.

Снимка: btvnovinite.bg

Докато интернетът не се е превърнал в разделителна линия между нас, защото детето винаги ще бъде жертвата и едва ли някога ще има значение какво си мислят съседите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK