Шестдесет души очакват срещу тях да започне процес. В тази цифра не са включени 24-те души, арестувани в четвъртък заради разкрития в Лондон заговор за взривяване на няколко самолета, пътуващи за Съединените щати. Един от задържаните вчера беше освободен, без да му бъдат предявени обвинения. Според британските медии част от арестуваните са родени в мюсюлмански семейства, други са приели исляма на по-късен етап.

Сред тях има шофьор на такси, счетоводител, охранител на летище "Хийтроу" и доставчик на пици. Германският заместник-външен министър Аугуст Ханинг е заявил за утрешното издание на "Билд ам Зонтаг", че заговорниците са имали контакти с хора в Германия, които сега се разследват.

Американските следователи също проверяват дали хора в Съединените щати не са били свързани с осуетения терористичен план. Представители на министерството на вътрешната сигурност са изразили безпокойство, че част от информираните за заговора, все още са на свобода. Има и опасения за съществуването на резервен план, който да бъде осъществен от терористи в Съединените щати или други страни след провала на британската терористична клетка.

Според публикация в британския вестник “Ивнинг стандарт”, големият удар е бил планиран за 16-ти август.

* * *

Заради строгите мерки за сигурност по британските летища трети ден продължават затрудненията на пътниците във въздушния транспорт в страната. Мерките бяха въведени след осуетения терористичен акт.

Британските летищни власти и авиокомпаниите обаче обявиха, че днес ситуацията се е подобрила значително.

Националният авиопревозвач "Бритиш Еъруейз" днес е анулирал 10 от 75-те презокеански полета от летище "Хийтроу". Отменени са и 31 полета по вътрешни или европейски линии. От другото голямо летище Гетуик са анулирани само 10 от 101 вътрешни полета.

"Стараем се да осигурим нормално обслужване, доколкото е възможно, заяви говорител на летищните власти на Хийтроу. "Има закъснения, съветваме пътниците да идват рано на летището и да спазват разпоредбите за безопасност."

В Бирмингам 80 % от полетите се изпълняват по график, като закъсненията са средно между 15 и 45 минути. Подобна е ситуацията и в Манчестър. От съображения за сигурност на пътниците е разрешено да внасят в самолета само най-необходимите вещи, като документи и лекарства.

Според британския министър на транспорта Дъглас Алегзандър мерките за сигурност ще останат в сила, "докато ситуацията го изисква".

* * *

Със строгите мерки, наложени по летищата, много пътници се чудят какво да сложат в ръчния си багаж, когато се качват в самолета. Особено строги са разпоредбите относно внасяните течности. Репортаж на Си Ен Ен разказва повече за това как пасажерите приемат новите разпоредби.

Помните ли времето, когато имаше забрана за внасяне на ножици в самолета? После ни проверяваха обувките, а сега... списъкът се увеличава.

Понякога ви карат да изваждате на показ интимни вещи от личната си аптечка. Някои забрани предизвикват объркване у пътниците. Жена на летище Нюарк изчислява, че е изхвърлила вещи за около 50 долара. “Пудрата за крака не е течна! “

"Нокторезачката, ако обичате! Както и червилото."

От Атланта до Ню Йорк  жените бяха длъжни да предават червилата си, но преди това не пропускаха да намажат устните си за последно и дори ги предлагаха на полицайките. Някои хвърляха тоалетни принадлежности и гримове. Оставаше обаче въпросът доколко е нужно всичко това.

“Ще ми се да вярвам, че знаят какво правят, но едва ли може да се взриви самолет с четка за зъби.”

Все пак силните гневни изблици се брояха на пръсти.

- А Кой иска да умре?

Погледнато от този ъгъл, никак не е трудно да се простиш с червилото си.