Правителството няма да увеличава здравната вноска от 1 април, но ще поиска държавните служители сами да си поемат личните осигурителни вноски. Защо се стигна до промяната в плановете на кабинета?

Управляващите смятат, че ако държавните служители започнат да си плащат вноските, от тази мярка ще спестят достатъчно пари, за да не се вдига здравната вноска за всички останали граждани и работодатели, обобщава нашият репортер Константин Караджов. И че това е по-справедливият начин да се съберат необходимите пари за здравеопазването.

В момента една част от работещите в бюджетната сфера - а именно държавните служители, военните, полицаите, магистратите, се ползват с привилегията да не плащат осигурителни вноски. Вноските им за здраве и пенсия се плащат от държавата, т.е. от всички данъкоплатци. Решението на кабинета означава на практика намаляване на чистия доход на тези служители.

Какви са аргументите на правителството?

Работещите за държавата за със замразени заплати от 2008 година, а сега за част от тях се очертава и намаляване на чистия доходи. В България 150 хиляди души се осигуряват изцяло за сметка на бюджета. Най-многобройни са държавните служители в общините и централната администрация, съдиите и прокурорите, данъчните, военните и полицаите.

Всички тези хора сега за пръв път от 10 години ще трябва сами да плащат личните си осигурителни вноски.

„Да, има непопулярни мерки, които въвеждаме, но по смисъла на закона всички са равни. Така, че ще се опитаме там където може след това да компенсираме, след като държавата тръгне нагоре", каза Бойко Борисов.

С промяната, доходите на държавните служители ще намалеят ориентировъчно с 12%. За бюджета това са спестени 150 млн. лв. до края на годината. Компенсации се обмислят само за работещите в полицията.

„За МВР се мислят допълнителни компенсационни механизми, които не са точно заплати - биха могли да бъдат увеличаване на порцион, или други бонуси към възнагражденията, но не точно основните заплати”, каза зам.-финансовият министър Владислав Горанов.

Според либералните икономисти до момента за разлика от работещите в частния сектор държавните служители и пенсионерите не са усетили кризата чрез доходите си. Това мнение се споделя и от финансистите на кабинета.

„Трябва да направим избори - дали мотивацията да се увеличи осигурителната тежес е по-добра за икономиката или мотивацията тежестта на кризата да се разпредели пропорционално. Знаете, че в България нищо не беше намалено досега, на практика”, Владислав Горанов.

Според финансовия министър Симеон Дянков правителството е взело решение да не увеличава предсрочно здравната вноска след неколкодневни анализи. В крайна сметка било решено, че личните вноски на държавните служители са по-добър източник за запушване на бюджетните пробойни. И затова кабинетът дал заден за обявеното вече увеличение с 2 процента на здравните вноски.

„Да не се срамуваме от това, че някой път може би не най-добрата идея временно е спечелила доверието на част от нас”, каза Симеон Дянков.

Тази сряда правителството ще оттегли решението си за увеличение на здравната вноска, а след 10 дни ще бъде внесено и новото предложение - държавните служите поемат личните си вноски.

Реакциите на бизнеса

Работодателите одобриха идеята държавните служители да плащат за своя сметка здравните си осигуровки. Според Българската стопанска камара обаче това няма да донесе нито лев допълнителни приходи в бюджета на здравната каса.

В бюджета на здравната каса годишно влизат почти милиард и половина от работодателите и техните служители и малко над 1 милиард от държавата. Според БСК обаче държавните пари за здраве изобщо не стигат до здравеопазването.

„Разходите се покриват почти 95% от приходите, които плащат работодателите и заетите в икономиката. Т е парите, които плаща държавата са виртуални пари и отиват в държавния резерв. Това са огромни средства, които не финансират здравноосигурителната ни система”, каза председателят на БСК Божидар Данев.

Според работодателите, с решението държавните служители да плащат сами здравните си вноски ще бъдат постигнати няколко ефекта. На първо място ще е ясно, че осигуровките им влизат в системата за здравеопазване, а на второ - премахва се дискриминацията между заетите в държавния и частния сектор. И не на последно място се избягва вдигането на здравната вноска и допълнителната тежест, която бизнесът и служителите трябваше да понесат.

„За мен това щеше да е сериозен тласък към увеличаване на безработицата. След като увеличавате косвените плащания на бизнеса - единственият начин е като намалява заетите в икономиката”, каза Божидар Данев.

На практика обаче ангажиментът на държавните служители да плащат сами за здравно осигуряване няма да увеличи парите на касата. Реално ще влизат същите пари, но с различен източник - не държавата, а служителите й.

Правителството смята да търси допълнителни средства и по друг начин - чрез приватизация. Инициативата на финансовия министър е до края на 2010 г. държавата да продаде миноритарните си дялове в  55 предприятия. В списъка влизат електроразпределителни дружества, свободни икономически зони и военни заводи. Приватизацията ще стане през фондовата борса. Според оценка на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България от приватизация общите приходи може да достигнат почти 3 милиарда евро.