Районът на пазара е най-оживеният в града. Последните три експлозии там бяха през месец юни. По-късно по призива на радикалния шиитски лидер Моктада Садр хиляди иракски шиити се събраха, за да изразят подкрепата си за ливанската шиитска групировка Хизбула.

* * *

Гражданска война със слаба интензивност и разделение на страната са най-вероятният сценарий за бъдещето на страната. Това се казва в поверителен доклад на британския посланик в Багдад, станал достояние на Би Би Си.

Направените изводи са в пълен противовес с вчерашното изявление на президента на Ирак Джалал Талабани, че до края на годината армията и полицията ще бъдат готови да поемат контрола върху сигурността в страната. Посланик Уилям Пейти пише още в доклада си, че надеждата на президента на САЩ Джордж Буш за иракско правителство, което да работи и да се защитава като съюзник в борбата с тероризма, може да бъде поставена под съмнение. В заключение на своя доклад британският посланик пише още, че положението все пак не е безнадеждно, въпреки че според него през следващите пет-десет години положението в Ирак ще трудно и хаотично.

Франс прес коментира, че тази прогноза противоречи на официалната позиция на Тони Блеър, че в Ирак има напредък при установяването на демокрация въпреки сегашните трудности. Министърът на отбраната на Съединените щати Доналд Ръмсфелд заяви вчера, че междурелигиозните сблъсъци в Ирак не бива да се тълкуват като гражданска война. На противоположното мнение е началникът на централното командване - войските в Азия и Близкия изток, генерал Джон Абизейд, който също се опасява, че междурелигиозните вражди могат да въвлекат страната в гражданска война.