
Израелски самолети атакуваха в събота срещу неделя жилищна сграда в Кана. От развалините бяха извадени телата на повече от десетки цивилни, предимно жени и деца. Гибелта им предизвика негодувание по света и накара Израел да обяви 48-часово спиране на въздушните удари.
В ранните часове на деня Израел поднови ударите по позиции на Хизбулла. Армията отново подложи на обстрел предградия на ливанската столица Бейрут и долината Бекаа.
Според местни медии цел на нападенията са няколко сгради в един от комплексите на Хизбулла. Комплексът, в който има религиозен образователен център, е бил атакуван и при предишните израелски обстрели и вече е доста разрушен.
Това са първите израелски въздушни удари по предградието на Бейрут след около едноседмично прекъсване.
* * *
Мюсюлманският свят е "обиден" и "смаян" от пристрастността, която демонстрира светът в реакцията си спрямо израелската офанзива в Ливан. Това заяви генералният секретар на Организацията Ислямска конференция. Най-голямата организация на мюсюлманските страни се събра на спешна среща в Малайзия.
Президенти, премиери и видни политици от 17 мюсюлмански страни - включително Иран, Индонезия, Пакистан и Турция - се събраха, за да изразят безпокойството си от военните действия на Израел в Ливан и палестинските територии. Ливанският външен министър Фаузи Салух изрази надежда, че гласът на мюсюлманския свят ще бъде чут, като знак на солидарност с ливанския народ.
Фаузи Салух: “Настояваме за прекратяване на огъня, цялостно прекратяване на огъня и изтегляне на израелските войски. Искаме също създаването на международна юридическа комисия, която да разследва престъпните действия на Израел и завръщането на ливанските бежанци по родните им места.”
Ръководителите на ислямските държави възнамеряват да поискат незабавно и без предварителни условия прекратяване на огъня между Израел и Хизбула, изпращане на многонационални сили в Ливан с мандата на ООН и оказване на хуманитарната помощ за Ливан и палестинските територии.
* * *
Ден след като се завърна благополучно от Ливан, българчето Даниел Кодейх разказа пред Би Ти Ви за войната, такава, каквато я е видяло в южния ливански град Набатие. Заедно с него в студиото на Тази сутрин гостува и журналистката от вестник "Монитор" Десислава Ризова. С нейна помощ 9- годишното момче успя да напусне размирния район.
След дългия път и радостта от срещата с най- близките хора, Дани все още не пита, защо войната я има. Спомня си обаче дните, в които с баба си се спасяват от бомбите в болница в град Набатие.
9- годишното момче изпуска конвоите, с които нашето посолство в Бейрут евакуира българите. Журналистката Десислава Ризова предлага сама да изведе детето в Сирия. На границата обаче възниква проблем.
“Когато се опитах да го изведа с ливанския паспорт, те ми казаха не може, ливанските деца трябва да седят в Ливан. Документът, който са издали от посолството няма юридическа стойност, а и на арабски е много трудна комуникацията, трябва да се убеждават хората, но с българския паспорт сполучихме на едната граница, после проблеми и на другата. “
Родителите - ливанец и българка - все още не могат да повярват, че след месец раздяла, семейството отново е заедно.
“Нямам думи, с които да се опишат страховете и притесненията на една майка, само майките могат да разберат. Това беше страх от неизвестността - къде е, с кои хора е, дано да е добре, като нито за миг не съм се съмнявала, че за Дани се прави най - доброто.
От ефира на Би ти Ви семейство Кодейх изрази признателността си за грижите към Даниел и на българската дипломация тук и в Ливан.