В бомбардираната през нощта триетажна жилищна сграда са живеели над сто души. Постройката е срината до основи, засегнати са и съседни домове. Израелското правителство даде хуманитарен коридор за пострадалите жители на Кана.

Точно преди 10 години израелската артилерия уби 100 души в същия град, потърсили убежище в мисията на ООН.

Фуад Синьора, министър-председател на Ливан: “Няма място в тази скръбна сутрин за каквито и да е дискусии, освен незабавно и безусловно спиране на огъня, както и международно разследване на израелското клане в Ливан. Упорството на Израел, да продължава отвратителните си престъпления срещу наши цивилни граждани, няма да сломи волята на ливанския народ”.

Израелският министър-председател Ехуд Олмерт изрази съжалението на правителството и на армията за загиналите цивилни в Кана, но няма да даде заповед за спиране на военната операция.

Ехуд Олмерт, министър-председател на Израел: “Трябва да стане ясно, че Израел не бърза с прекратяването на огъня, докато не постигнем основните си цели, които сме начертали. Това изисква узряване на дипломатическия процес и конкретно споразумение за форматът на силите, които ще действат в зоните, от които е застрашен Израел".

При друго въздушно нападение на обяд срещу село Ярун в Южен Ливан загина 5-членно семейство, сред жертвите има и две деца. Според министъра на здравеопазването на Ливан, от началото на бойните действия досега са загинали над 750 души.

***
Във връзка с израелското нападение срещу Кана стотици ливанци участваха в протестен поход в Бейрут. Гневната тълпа щурмува представителството на Организацията на обединените нации.
Демонстрантите пробиха полицейския кордон и проникнаха в района на представителството на Световната организация. Те изпочупиха прозорци и врати и навлязоха в сградата на мисията.
Гнева си от израелския въздушен удар демонстрантите изразиха като скандираха антиизраелски и антиамерикански лозунги. На много от трансперантите им пишеше: "Ще ви унищожим, убийци!".
От думите на участниците в митинга личеше омраза към американския държавен секретар Кондолиза Райс, която беше изпратена в кризисния район от президента Буш.
Част от протестиращите недоволстваха и от правителствата на другите арабски държави, които според тях, не полагат достатъчно усилия, за да спрат израелските бомбардировки над Ливан. Участниците в протестите показаха лоялност към Хизбулла като носеха портрети на лидера шейх Хасан Насрала.
Ливанските власти заявиха, че ще отстояват твърдо позицията си за пълно прекратяване на огъня, което да послужи като основа за преговори.
***
Обстрелът на град Кана предизвика остри реакции на международната общност. От името на Европейския съюз Хавиер Солана заяви, че нищо не може да оправдае бомбардировката.
САЩ призоваха Израел към сдържаност. ООН поиска разследване на случая. Преди половин час Съветът за сигурност започна спешни консултации.

Премиерът на Ливан поиска незабавно и безусловно прекратяване на огъня.
Депутатът от Хизбулла в ливанския парламент Амин Шери осъди нападението в Кана като нечовешко и неморално: “Това, което беше извършено в Кана, убийството на деца и жени, не е нещо ново за Израел. Израел прави това всеки ден от 11 юли насам. Няма оправдание за това клане, което е нечовешко и неморално”.

В палестинските автономни територии се състояха демонстрации в подкрепа на Ливан.

Министърът на отбраната на Израел Амир Перец разпореди разследване по случая. Израелското външно министерство изрази дълбоко съжаление за станалото.

Папа Бенедикт 16-ти също призова за незабавно прекратяване на огъня:
“В името на Господа, апелирам към всички, които са отговорни за тази спирала на насилие, всички страни незабавно да сложат оръжие.
Апелирам към лидерите на правителства и към международните институции - да не жалят усилия за спиране на враждебните действия и по този начин да се създаде възможност чрез диалог да се изгради трайно и стабилно съжителство на всички народи в Близкия изток”.

***
Бомбардировката на град Кана затруднява дипломатическите усилия на американския държавен секретар за разрешаване на кризата, коментира “Ройтерс”. Кондолиза Райс отложи пътуването си в Бейрут и остана в Израел за допълнителни разговори. Тя ще се срещне още веднъж с премиера Ехуд Олмерт.

Държавният секретар на САЩ е за втори път в Близкия изток в рамките на една седмица. Сега Райс започна визитата си от Израел. Тя нееднократно подчерта, че нейните дипломатически усилия са насочени към хуманитарния аспект на кризата и към постигането на политически споразумения на основата на които ООН да може да работи за урегулиране на конфликта: “Обстрелът на Кана промени много неща. Аз току-що говорих по телефона с министър-председателя Синьора и изразих моите съболезнования лично на него и на ливанския народ".

Трагедията от тази сутрин определи нов график на първия дипломат на САЩ: "В светлината на трагедията, с която се сблъскват днес народът и правителството на Ливан аз реших да отложа своите дискусии в Бейрут. Във всеки случай моята работа днес е тук. Аз ще продължа да се срещам с израелски представители за да изградим елементите, които са необходими за прекратяване на този конфликт”.

Според наблюдатели, Кондолиза Райс опитва да договори разполагането на международни сили в Южен Ливан и постигането на примирие между Израел и групировката Хизбулла.

САЩ са обвинявани, че вземат страната на Израел в конфликта като не са призовали за незабавно прекратяване на огъня, коментира Ройтерс. В срещите си Райс е подчертала, че е необходимо изключително внимание за да бъдат избегнати жертви сред цивилното население. Държавният секретар категорично отхвърли предположенията че САЩ по някакъв начин са отговорни за насилието. Тя заяви, че работи много упорито за подобряване на хуманитарната ситуация в района.
Според наблюдатели мисията на Кондолиза Райс в Близкия изток е тест за нейните качества като посредник в решаването кризисни ситуации.