Говорителят на външното министерство подчерта, че Израел не е целял да напада персонал на ООН и че от началото на конфликта с Хизбулла последователно полага усилия да гарантира сигурността на всички членове на ЮНИФИЛ.

Премиерът Ехуд Олмерт разговаря с генералния секретар на ООН Кофи Анан и изрази дълбокото съжаление на Израел за трагичния инцидент: “От самото начало на операцията в Ливан ние координираме нашите действия с ООН. Случилото се е трагична злополука, а не съзнателен акт на агресия към служители на Световната организация”.

Джон Болтън: “Приемаме случилото се много сериозно, но засега не разполагаме с достатъчно информация, за да направим коментар по инцидента”.

Жан Марк дьо ла Саблиер: “Искам да кажа, че ние подкрепяме силите на ООН в Ливан, сините каски, които работят при извънредно трудни условия. Това, което стана, е наистина ужасно”.

Очаква се смъртта на представителите на ООН да бъде първа точка от обсъжданията на международната конференция за кризата в Ливан, която започна в Рим. В нея участват представители на 18 страни и организации, сред които генералният секретар на ООН Кофи Анан, Световната банка, политически лидери от Близкия изток, представители на Европейския съюз, Съединените щати, Русия и Турция. Израел няма да участва.

***
Последиците от конфликта в Ливан добиват все по-катастрофални размери. Много семейства, които живеят в граничните селища, са отделени от своите роднини и не знаят дали техните близки са в безопасност.

Мохамед Хледех е само един от тези, които имат подобна нещастна съдба. В момента той се намира в болницата в град Тир заедно с две от своите дъщери. Останалата част от семейството му - съпругата и още пет деца, са останали в родния им град - окупирания от израелската армия Марун Ал Рас. Драмата на семейството на Мохамед Хледех започва още в първите дни на израелската офанзива.

Мохамед Хледех: “В четири часа сутринта се събудихме от силна стрелба. След като отворихме, нахълтаха израелските войници. Раниха шестгодишната ми дъщеричка. Позволиха ми да я отведа за лечение в болницата в Тир, но на останалата част от семейството ми забраниха да напуска къщата”.

Сега единственото желание на Мохамед е израелските войници да му позволят да се върне в своята родна къща или да пуснат семейството му да дойде при него. Освен хуманитарната криза в Ливан все по-застрашителни размери добива и финансовата криза.
Местните банки спряха продажбата на американски долари, поради дефицит на банкноти. Експерти смятат, че с очертаващата се дългосрочна обсада на страната по земя, въздух и вода икономиката на страната няма да може да издържи дълго време. Надежда на ливанците вдъхна решението на краля на Саудитска Арабия Абдула за превеждането на един милиард долара на централната банка на Ливан.

***
В Гърция стотици хора се събраха в центъра на Атина, за да протестират срещу израелската офанзива в Ливан. Подобен протест се проведе и в Париж. Демонстрантите влязоха в схватка с полицията пред израелското посолство в Атина. Силите на реда използваха палки и сълзотворен газ, за да ги разпръснат. Демонстрантите срещу войната в Ливан скандираха "Израелски убийци!" и "Хизбула, Хизбула!" и хвърляха срещу полицаите коктейли молотов и камъни.

Никос Лудос, студент: "Ние сме тук, за да изразим солидарността си с народа на Палестина и Ливан, ние сме срещу израелската агресия".

Демонстрантите се събраха по призивите на водещи гръцки профсъюзи. Те носеха ливански и палестински знамена, и скандираха антиамерикански лозунги, като преминаха покрай посолството на САЩ.

В Париж, около 150 души се включиха в протеста. Те се събраха близо до стената на мира в центъра на френската столица.

Саид Шайту, бизнесмен: "Там умират невинни хора, израелско- американския империализъм реши, че страната трябва да бъде унищожена, за да се защитят срещу военизираните групировки, ето това не разбирам и затова съм тук".

Израелската офанзива в Ливан взе повече от 400 жертви до момента, повечето от тях- цивилни граждани. В същото време, обстрелът на Хизбула срещу израелските градове също отнема живота преди всичко на мирни граждани.