
До момента 270 българи са се записали в списъка на желаещите да се евакуират. Те ще пътуват от Бейрут до Дамаск безплатно. За превоза на българите от сирийската столица до София се преговаря с авиокомпанията Хемус Ер. Посланиците на Израел и на Ливан у нас днес са били на среща в Министерството на външните работи, за да се обсъди безопасността на маршрута. Не е отпаднал вариантът българи да напускат Ливан с ферибота, нает от френското правителство. От френската страна са обещали утре да качат 10 българи. Целта е до края на седмицата всички желаещи българи да бъдат изведени от Ливан.
* * *
Израел ще продължи офанзивата си в Ливан до освобождаването на двамата отвлечени израелски войници и спирането на ракетните атаки от страна на Хизбула. Това обяви премиерът Ехуд Олмерт. Той каза, че операциите и на двата фронта - Ливан и ивицата Газа - са акт на самозащита.
Седемдневната акция срещу Ливан отне живота на около 230 ливанци, почти всички цивилни. Израел даде 24 жертви. Според генералния щаб ударите ще продължат няколко седмици.
Израелската авиация бомбардира казарма на ливанската армия край Бейрут. Убити са 11 войници, 30 са ранени. Най-малко тринайсет цивилни ливанци загинаха в домовете си в южен Ливан, след като те бяха разрушени от израелските бомбардировки. Продължава обстрелът срещу южните предградия на Бейрут, които са бастион на Хизбула. Бомбардиран беше и главният път Бейрут-Дамаск, използван от бягащите от насилието бежанци и чужденци. Местните хора напускат Южен Ливан и търсят убежище на север. Те закачат на прозорците на колите си бели знамена, за да не бъдат нападани от израелските пилоти. Шофьорите избират странични пътища през портокалови и бананови плантации, за да избегнат крайбрежния път, често обстрелван от израелските кораби и самолети.
От своя страна Хизбула продължава да изстрелва ракети срещу северноизраелските градове Хайфа и Сафед.
Ципи Ливни - Министър на въбшните работи на Израел: “Израел и международната общност са изправени пред една обща заплаха от оста на терора и омразата - Хизбула, Хамас, Сирия и Иран. Ливанските въоръжени сили трябва да бъдат разположени по границата и да заменят Хизбула, а милициите на Хизбула да бъдат разоръжени. Сирия и Иран трябва да спрат да снабдяват с оръжие тази групировка.”
Израел започна настъплението в Ливан, след като базираната там шиитска радикална групировка Хизбула отвлече двама израелски войници миналата сряда.
* * *
Израел отхвърли молбата на Австралия за временно прекратяване на огъня, за да се улесни евакуирането на чуждите граждани от Ливан. Израел е обяснил отказа си с аргумента, че става дума за военна зона.
Гръцкият круизен кораб “Иерапетра” с около 900 французи и други европейци пристигна в кипърското пристанище Ларнака. Съдът се връща в Бейрут още тази вечер, за да извози още чужденци. Очаква се с него да се приберат и част от българите, живеещи в Ливан. Предполагаше се, че на кораба ще се качат над 1 200 души, но в последния момент от съображения за сигурност, се наложило 300 души да останат в Бейрут. Разделяли се семейства. Корабът е нает от френското правителство и превозва предимно французи, жени, деца и болни. Кипър се превърна в междинна спирка за много от бягащите от кръвопролитията чужденци. Островът се намира на 85 километра от ливанския бряг. Хората признаха, че пътуването е било стресиращо и тежко.
Швеция и Норвегия изпращат фериботи, за да осигурят евакуацията през гръцкия остров Крит. Много държави, между които Испания и Русия евакуират гражданите си през Сирия. Повечето европейски страни, Китай и Австралия изтеглят своите граждани.
Евакуацията от Бейрут е изключително трудна, защото единственото международно летище е затворено след израелските бомбардировки на пистите. Израел наложи и пет километрова морска блокада.
* * *
Неколцина българи успяха да напуснат Ливан по суша. Това стана още преди да започне организираната евакуация от мисията ни в Бейрут и Министерството на външните работи.
Би Ти Ви се свърза по телефона с Марияна Абухабиб, часове след пристигането й в България Марияна е напуснала Бейрут с автобус и по настояване на съпруга си. Той я придружил до границата със Сирия, но засега служебните му ангажименти го задържат в Ливан.
Осемнайсетгодишната дъщеря на Марияна, която току що е завършила училище също се подготвя да напусне Ливан. Марияна очаква пристигането на дъщеря си до дни. Тук в България се намира и сина й, който е студент и има български паспорт. Марияна е инженер по професия. Надява се, че скоро ще се върне в Бейрут, където работи като преподавател.
* * *
Предвид влошената обстановка в района на Близкия изток, Министерството на външните работи препоръчва до нормализиране на ситуацията в региона, българските граждани да се въздържат от пътувания в Ливан, Израел и в Палестинските територии.