Тел. 00961 545 28 83
Факс 00961 545 28 92.
Днес посолството ни в Бейрут откри горещи телефонни линии, на които желаещите да се евакуират могат да звънят. На изписаните телефони може да се търси и информация за наши сънародници в размирния регион. Най-често на горещите телефони звънят българки, омъжени за ливанци, които искат да напуснат страната с целите си семейства. С една от тези жени се свърза Би Ти Ви.

Теодора Хури: “Ситуацията е кошмарна аз не се вярвах, не можех да си представя, че в 21 век в една цивилизована държава това се случва. Че си лягаме в мир и се събуждане във война. Не бяхме подготвени нито психологически, нито никак - с вода, храна. Кошмарно е! Действително ние повечето сме жени, омъжени за ливанци и искаме да си тръгнем, всичките сме под един шок”.

Приблизителният брой на нашите сънародници в Ливан е около 500 души. Заради ваканционния сезон една част от тях вече е извън страната и там са останали около 300 души, които трябва да напуснат бързо Ливан. Досега това са поискали около 100 българи.

Венелин Лазаров: “Обърнали се сме се към средствата за масова информация, включително и към телевизиите да информират българските граждани, да ни се обадят. По всяко време те могат да свързват с нас, вкл. и на мобилни телефони”.

Вероятно евакуацията на българите в Ливан ще бъде по море, а не с автобус през планините по посока на Сирия. Първите групи ще напуснат Бейрут в близките дни в координация и тясно сътрудничество с партньорите на България от Европейския съюз.

Обстановката в Близкия изток продължава да се влошава. Продължава необявената война между Израел и ливанската шиитска групировка Хизбулла. Най-малко 9 души бяха убити при ракетния обстрел тази сутрин срещу израелските градове Хайфа и Нахария. Десетте ракети бяха изстреляни от бойци на Хизбула в Ливан.

Междувременно днес израелският кабинет се събра на седмичното си заседание след нападението срещу Хайфа. Премиерът Ехуд Олмерт заяви, че атаката е част от смъртоносните нападения срещу най-населените места в страната. Той подчерта, че израелската операция няма за цел да засегне цивилните граждани. Вицепремерът Шимон Перес заяви, че Израел е за прекратяване на огъня, а проблемът на Ливан не е Израел, а групировката Хизбула.

Ливанското правителство е получило с посредничеството на Италия израелските условия за прекратяване на офанзивата, а те са: освобождаване на двамата отвлечени израелски войници и изтегляне на Хизбула от израелската граница.

В същото време израелските военновъздушни сили и военноморският флот извършиха масирани удари срещу ливанската столица за трета поредна нощ. Сградата в Южен Бейрут, откъдето предаваше телевизията на Хизбула, е напълно разрушена при въздушните нападения. Израелски командоси извършват операции по суша в Ливан успоредно с нападенията от въздуха и водата. Изтребители са бомбардирали щаб на шиитската групировка Хизбула в град Баалбек. Това е вторият по значение бастион на Хизбула в Ливан след столицата Бейрут.

***
Арабската лига иска Съветът за сигурност да разгледа обстановката в Близкия изток след израелската операция срещу Ливан. Арабските страни обаче са разединени в политиката си спрямо еврейската държава и начините за успокояване на ситуацията в региона.

Срещата на външните министри от Арабската лига се състоя в момент на дълбоки различия между арабските страни, отбелязва “Франс прес”. Египет и Йордания са признали държавата Израел и подържат дипломатически отношения с нея. Съседните Сирия и Ливан от години са непримирими врагове на еврейската държава. Египет се опитва да е посредник в близкоизточната криза през последните години. В петък кралят на Йордания Абдуллах Втори и египетският президент Хосни Мубарак осъдиха израелската военна агресия в Ливан, но и разкритикуваха Хизбула, защото вреди на арабските интереси. Двамата лидери предупредиха, че регионът се въвлича в авантюризъм. Подобна бе позицията и на Саудитска Арабия, която индиректно обвини ливанската шиитска фундаменталистка групировка Хизбула в авантюризъм и провокация, които излагат на риск арабските нации.

Други арабски държави предупредиха, че кризата се развива спираловидно, а липсва единна позиция на арабските страни. През последните дни и общественото мнения в Близкия изток демонстрира отношение - в няколко страни имаше протести срещу израелската агресия и бдения в подкрепа на ливанския народ.

***
Докато Израел воюва срещу срещу групировката Хизбула в Ливан, не спира и операцията в ивицата Газа, която започна в края на юни след отвличането на израелски войник от бойци на Хамас. Днес трима палестинци загинаха, а 11 бяха ранени при израелски въздушни удари в северната част на ивицата Газа.

Атаките били насочени срещу група въоръжени палестинци при навлизането на израелски военни части в района на град Бейт Ханун, откъдето палестински бойци често изстрелват ракети срещу цели на израелска територия. Според палестински източници рано тази сутрин израелски танкове, военнослужещи и бойни хеликоптери са навлезли на неколкостотин метра в района на Бейт Ханун. Израелските части са изстреляли няколко ракети и са влезли в престрелка с палестински бойци.

***
Основната причина за всичко, което става в палестинските територии, южен Ливан и въобще между Израел и неговите съседи се корени в неразрешения палестинско-арабски конфликт в неговото широко и всеобхватно тълкуване. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров пред журналисти в Санкт Петербург. Втори пореден ден ситуацията в Близкия изток е тема номер едно на срещата на Г-8.