Президентът на мозъчния тръст отбелязва, че се задава небивала демографска криза за европейските страни и Япония. В исторически порядък те са губили хора във войни, природни бедствия и епидемии, но никога досега за това, че жените не раждат.

Според статистически данни на Централното разузнавателно управление днес само една страна в Европа - Албания - има раждаемост над 2.00. Специалисти са установили, че жените трябва да родят средно по 2,1 деца, за да се запази броят на населението. На Стария континент сега живеят 728 милиона души. Населението е намаляло с 74 хиляди от началото на десетилетието, както сочат данни на ООН. Прогнозите предричат, че континентът ще загуби общо 75 милиона души до средата на века. Експертите предупреждават, че това води до недостиг на работната ръка, изчерпване на пенсионната и здравната системи.

Загриженост поради ниската раждаемост се яви в Русия, където президентът предложи да се доплаща на жените, за да раждат. Франция вече направи това като повиши месечните възнаграждения на родителите, които отглеждат трето дете.

Тази седмица стана ясно, че една пета от японците са на възраст над 65 години. Най-възрастната нация след Япония е Италия. За сравнение в Съединените щати на такава възраст са 12 процента от населението, а раждаемостта е 2.05, което е достатъчно да се поддържа демографска стабилност. Важен фактор за това е също имиграцията.