За една такава екопътека, която се изгражда в Северна България, ще ви разкажем в следващия репортаж.
Хотнишкото ждрело е един от природните феномени в Северна България. В него са събрани нетипични за равнинния релеф форми. Местността в по-голямата и част пази девствеността си. А до достъпните места се стига по тесни скални тунели.
Доц. Петър Петров: "Там мисля, че на много места човешки крак не е стъпвал просто защото тук имаме дълбочина от 10 метра, а там има 4-5 метра дълбочина между две отвесни стени."
Сега ждрелото ще стане достъпно за повече туристи, защото в него се проправя екопътека. Тя се строи с пари от еврофондове. Парите обаче се дават само за нейния строеж, но не и за нейната по-нататъшна поддръжка.
доц. Петър Петров - Българска асоциация за селски и екологичен туризъм: "В страната повече или по-малко средства в порядъка на десетки хиляди левове и засега действително в много случаи резултатите са с твърде ограничен успех."
Основният проблем с екопътеките е, че след изграждането им те остава без стопанин. Състоянието на съоръженията по тях не се следи и така след време те стават опасни за туристите.
