
Някои източници заявиха, че в числото на изстреляните ракети има и двустепенна балистична “Таеподон-2”, която би могла да стигне до Аляска. По време на изпитанията всички ракети са паднали в Японско море.
Първите реакции на севернокорейските ракетни опити се появиха в страните - нейни съседи - Япония и Южна Корея. Сеул повиши степента на готовност за външна заплаха. Японският министър-председател Джуничиро Коидзуми се обяви за натиск, но и за продължаване на диалога с Пхенян по неговата ракетна програма.
Американският посланик в японската столица заяви, че Съединените щати си запазват правото да защитават себе си и своите съюзници в региона. Русия, Франция и Великобритания окачествиха действията на Северна Корея като провокация за международната сигурност.
Съветът за сигурност на ООН ще обсъди на извънредно заседание този въпрос.
***
Анализи
Белият дом обяви, че режимът на севернокорейския лидер Ким Чен Ир е направил поне шест изпитания на ракети. Най-малко една от тях е с далечен обсег на действие и може да достигне Съединените щати.
Преди ракетните изпитания Ким Чен Ир имаше известни предимства. Според анализатори той се възползва от напрежението, последвало намеренията му да тества ракети, за да търси икономическа изгода - от Китай, Русия, дори от Съединените щати. Но след като шансовете да я получи сега са малки, севернокорейският лидер вероятно е имал няколко причини да даде зелена светлина на изпитанията. Първо, за да направи проверка на своя арсенал.
Джон Пайк, експерт по сигурността: "Предимството да бъдат изстреляни по-рано, отколкото по-късно е, че ще получат информация за ракетата с далечен обсег на действие".
Въпреки очевидните технически несъвършенства на ракетата, експерти смятат, че Ким е искал да изпрати послание към света и към собствения си народ, че военната му мощ се увеличава и че властта му е непоклатима.
Джон Маклафлин, съветник по националната сигурност: "Ким Чен Ир няма авторитета на своя баща Ким Ир Сен. Подобни действие може би се дължат на желанието му да повиши авторитета си и да убеди обкръжението си, че е решителен като баща си".
Друг възможен мотив е отново да привлече вниманието на света.
Джон Пайк, експерт по сигурността: "Той се смята за световния водач на борбата срещу империализма, но бих казал, че през последните 6 или 8 месеца иранският президент Ахмадинеджад привлече световното внимание. Чавес във Венецуела също излиза напред. Доскоро никой не забелязваше Ким Чен Ир. А той е като всички други - обича да се показва по телевизията".
Анализатори коментират, че Ким сега не се плаши от възможността от бъдещи санкции. Страната му вече е в изолация, а народът му гладува. Пък и не вярва, че най-големият му съюзник Китай напълно ще го изостави.