„Наследяването на тибетския духовен водач в изгнание Далай Лама представлява проблем в отношенията между Китай и Индия“, заявиха днес от китайското посолство в Делхи, цитирано от Ройтерс.
Изявлението бе направено на фона на предстоящото първо посещение на индийски външен министър в Китай след смъртоносните сблъсъци между двете страни по границата през 2020 г.
Преди тържествата този месец по случай 90-ия юбилей на Далай Лама, на които присъстваха индийски министри, главата на тибетските будисти отново разгневи Китай, като заяви, че страната няма роля в наследяването му.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Тибетците вярват, че душата на всеки висш будистки монах се преражда след смъртта му, но Китай твърди, че наследяването на Далай Лама ще трябва да бъде одобрено и от лидерите в Пекин.
Далай Лама живее в изгнание в Индия от 1959 г. насам след неуспешно въстание срещу китайското управление на Тибет, а индийски експерти по външни работи твърдят, че присъствието му дава на Ню Делхи определено влияние над Китай. Индия е също така дом на около 70 000 тибетци и на тибетското правителство в изгнание.
Говорителката на китайското посолство Ю Цзин написа в платформата „Х“, че някои хора от стратегическите и академичните общности в Индия са направили „неподходящи забележки“ относно прераждането на Далай Лама.
„Прераждането и наследяването на Далай Лама по същество е вътрешен въпрос на Китай“, каза Ю Цзин. Тя допълни, че въпросът в Тибет е „трън в отношенията между Китай и Индия“ и че Индия ще си вкара автогол, ако изиграе „картата Тибет“.
Индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар ще участва в регионална среща по въпросите на сигурността в рамките на Шанхайската организация за сътрудничество на 15 юли в Тянцзин, Северен Китай, и ще проведе двустранни срещи в кулоарите на събитието.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK