Кулминацията на ритуала е полагане в светилището на вълна от викуна, южноамериканско млекопитаещо, подобно на малко камила.

Ритуалът датира най-малко от преди 2 000 години. Скотовъдите от високите плата на Перу стрижат викуните и принасят в дар на боговете фината им вълна. Сега този обред има не само религиозен характер. Той се е превърнал и в атракция за туристите, които посещават земите на инките.

В ранна утрин на височина 4 000 метра селяните от Пампас Галерас излизат на лов. Викуните са плахи животни и трудно могат да бъдат уловени. Девици от племето принасят в дар на боговете стриганата вълна.

Благодарение на популяризирането на фестивала в последните години се е удвоил броят на викуните, които преди често са ставали жертва на бракониери.

Според вожда на племето, от продажбата на вълната се печелят и пари: вълната от една викуна се предлага на пазара за 625 щатски долара. Освен това покрай грижата за викуните и ритуала сега са създадени нови работни места в този иначе беден район на Перу.