Повод за крайните мерки, които искат да вземат на жителите на Светослав, стана инцидент, при който агресивен бик нападнал жена от селото. Жената e починала от тежките травми.

Всеки ден над 100 животни, крави и бикове, преминават през централната улица на селото, за да отидат на водопой до селската чешма. В стадото има и агресивен бик - около 750-килограмов, който нападал хора по улицата, наранил собственика на фермата, спускал се към деца.
Живеещите в Светослав многократно са предупреждавали собствениците. Търсено е съдействието и на полицията.

Напрежението в селото нарасна когато бикът нападнал и ранил смъртоносно 54-годишна жена от селото. Тогава и собственичката осъзнала че животните и са опасни.
Хората настояват за решителни полицейски или административни мерки. В противен случай са в готовност сами да търсят решение на проблемите си със собственичката.

Близките на загиналата жена са подали сигнал до прокуратурата в Силистра. Преди дни екоинспекцията в Русе е съставила и акт за 100 лева на недобросъвестните фермери.