
Търгът, насрочен за 30 юни, се предшества от изложба на писменото наследство на д-р Кинг. Организаторите от аукционната къща Сотби утточниха, че сбирката ще се продава в пакет. целта е тя да не бъде раздробена и някои части от нея да попаднат в частни ръце.
Колекцията ще бъде продадена като едно цяло. Условието е тя да бъде запазена така докато са живи децата на д-р Кинг. Това ще попречи на някой, който иска да я купи сега, а после да я продава и да спекулира с цената. Наследниците на Кинг са предоставили правата за изложбата на някои институции, но въпреки това частно лице би могло да закупи експонатите.
Това е предизвикателство към американските институции да направят крачката и превърнат тази необикновена колекция завинаги обществена собственост.
В колекцията има 50 книги, писма от затвора, както и бележки по учението на Махатма Ганди. Също като индийския национален герой д-р Кинг надхвърля рамките на борбата за човешки права и стига до политическия протест. Той застава сред противниците на войната във Виетнам. Особено ценно като доказателство за тази приемственост е малко листче с цитат от Ганди. Надписът гласи: "Насред живота се оказваме в смъртта.
Трябва да кажем ДА на живота като кажем НЕ на насилието." По листчето личат следи от многократни прегъвания, което според експертите означава, че Кинг е носел често у себе си.
Д-р Мартин Лутър Кинг е удостоен с Нобелова награда за мир през 1964 г. Той е убит на 4 април 1968 г. в Мемфис, щата Тенеси, малко преди да говори на митинг на здравни работници за по-добри условия на труд.