Седемнадесет години след трагичните събития, на площада бяха арестувани двама души. През 1989-та в сърцето на Пекин се събират десетки хиляди хора. Настояват за по-открита политическа система, демократизация и край на корупцията.
Студентските вълнения са смазани с намесата на военните. Обяснението на режима е, че трябва да се възстанови редът и законът, да се потуши метеж. Няма официални данни за броя на убитите - стотици, а може би хиляди.
Китайското правителството нарича случилото се "инцидент", историците го определят като масово убийство. Години наред властта отказва да промени позицията си по смазването на бунта, въпреки натиска на дисидентите и чуждите правителства.
При емоционална ситуация като тази, все още няма възможност за анализ на събитията от четвърти юни и действителна оценка. Не е възможно да има извод, който да е издържи изпита на времето.
Преди бдението днес полицията претърсваше чантите на пристигащите. В деня на годишнината на площад Тянанмън полицейското присъствие е засилено. Органите на реда са нащрек за всеки опит за демонстрация или протест. Забранено е дори да се развяват плакати с политическо съдържание.
Телевизията и вестниците не споменават нищо за събитията отпреди 17 години. В училище те също не се изучават. В интернет е наложена строга цензура на всяка публикация, засягаща насилието. Дисиденти и родители на загинали на площада съобщават за засилено присъствие на органите на реда около домовете си през последните дни.
