
Най-малко 25 години затвор грозят Кенет Лей и Джефри Скилинг като основни виновници за краха на Енрон. Той доведе до загубата на 70 милиарда долара от пазарната стойност на компанията, както и на хиляди работни места и пенсионни осигуровки. При излизането си от съда Кенет Лей не скри изненадата си от решението на заседателите.
Кенет Лей, бивш президент на "Енрон": "Определено не очаквахме такава развръзка. Категорично се смятам за невинен по отправените срещу мен обвинения, както твърдя от самото начало. Продължавам да смятам така и сега".
Много бивши служители на "Енрон", събрали се пред сградата на съда, изразиха удовлетворение от присъдата заради понесените от тях загуби.
Пола Кори, бивша служителка на "Енрон": "Имам много приятели, които пострадаха от фалита, всички бяхме засегнати финансово, затова съм много доволна. Мнозина не биха се съгласили с мен, но се чувствам отмъстена".
Процесът срещу бившите шефове на “Енрон” започна през януари тази година. Прокуратурата ги обвини в манипулиране на финансите на компанията и прикриване на нейното реално финансово състояние.
Срещу Джефри Скилинг бяха повдигнати 28 основни обвинения за измама и заговор, а срещу Лей - шест. Скилинг бе признат за виновен по 19 от 28-те пункта на обвинението, а Лей - по всичките шест. Според текста на присъдата на съдебните заседатели Лей и Скилинг са лъгали многократно, за да прикриват серията счетоводни манипулации, довели до краха на “Енрон”.