Основният въпрос днес е каква ще е избирателната активност и с какво мнозинство ще бъде решен изходът от вота. До следобед гласувалите бяха над 67%, очаква се броят да надхвърли 80 на сто. По изискване на Европейския съюз, в референдума трябва да участват над 50% от имащите право на глас, а решението от допитването да е подкрепено от над 55 на сто. Въпросът към избирателите, изискващ отговор да или не, е: "Искате ли република Черна гора да бъде независима държава със статут на пълноправен субект в международното право?". Двата блока - "за" и "против" независимостта са с изравнени позиции, но лека преднина има в полза на отделянето от съюза със Сърбия. Решаващо може да се окаже участието на черногорците, живеещи в Сърбия и в други страни, които се връщат, за да упражнят правото си на глас. Заради дълбокото разделение на обществото, има опасения, че след обявяването на резултатите може да се стигне до изблици на насилие. Прогнозните резултати вероятно ще станат ясни след 22 часа, а първите официални резултати ще бъдат оповестени утре.

Черногорците днес пишат нова глава от историята на Балканите. Със своето "да" на независимостта", те могат да сложат край на ерата Югославия. Съюзната държава Сърбия и Черна гора остана последният наследник на някогашното държавно обединение. Бившата федерация напуснаха Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония. А до края на годината на Балканите може да има не само още една, а две независими държави - защото Косово вероятно ще се отдели от Сърбия.

Съюзът Сърбия и Черна гора беше създаден под натиска на Европейския съюз преди три години. Двете съставни части имат обща външна и отбранителна политика и отделни икономически системи, включително различни валути и митническа политика. Те имат отделни и общи президенти, парламенти и правителства. В общността живеят около осем милиона сърби и 650 000 черногорци.

Властите в Подгорица твърдят, че съюзът е неефективен, пътят им към Евросъюза е затруднен, защото е обвързан с друга държава. Потвърждение на това е фактът, че в началото на месеца Брюксел блокира преговорите за по-близки отношения с държавното обединение, заради това, че Сърбия не предаде на международното правосъдие издирвания за военни престъпления генерал Ратко Младич. Правителството казва, че съюзът пречи на икономическия растеж и на политическите реформи.

Мило Джуканович - министър-председател на Черна гора: “Това ще е най-великата демократична победа на сегашното поколение на Черна гора. Ще изградим заедно нашата Черна гора и нови и по-добри отношения със Сърбия и всички около нас.

Опозицията обвинява управляващите в корупция и покровителство на контрабандната търговия - съдебни дела в Италия имаше дори срещу премиера Джуканович.

Предраг Булатович – ръководител на Социалистическата народна партия: “Искаме да кажем на нашите гласоподаватели, че истинските причини за референдума в Черна гора, искан от властите и правителството са преди всичко лични. Това е опит да си осигурят още един мандат и да завършат процеса на създаването на една частна държава”.

Туризмът е основата на черногорската икономика. Няма друг сектор, който да дава толкова приходи в бюджета, и който да осигурява толкова работни места, колкото живописното адриатическо крайбрежие.

За разлика от предходните векове, през по-голямата част от 20-ото столетие, Сърбия и Черна гора са в границите на една обща държава. На предишния референдум през 1992 година, преди кръвопролитната босненска война, над 95 на сто от черногорците гласуваха за оставане в тогавашната федерация. Четиринадесет години по-късно - дойде ли окончателният край на Югославия - ще разберем до часове.
Изходът от референдума в Черна гора ще има политическо отражение на всички нива в Сърбия.