
Черногорците днес пишат нова глава от историята на Балканите. Със своето "да" на независимостта", те могат да сложат край на ерата Югославия. Съюзната държава Сърбия и Черна гора остана последният наследник на някогашното държавно обединение. Бившата федерация напуснаха Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония. А до края на годината на Балканите може да има не само още една, а две независими държави - защото Косово вероятно ще се отдели от Сърбия.
Съюзът Сърбия и Черна гора беше създаден под натиска на Европейския съюз преди три години. Двете съставни части имат обща външна и отбранителна политика и отделни икономически системи, включително различни валути и митническа политика. Те имат отделни и общи президенти, парламенти и правителства. В общността живеят около осем милиона сърби и 650 000 черногорци.
Властите в Подгорица твърдят, че съюзът е неефективен, пътят им към Евросъюза е затруднен, защото е обвързан с друга държава. Потвърждение на това е фактът, че в началото на месеца Брюксел блокира преговорите за по-близки отношения с държавното обединение, заради това, че Сърбия не предаде на международното правосъдие издирвания за военни престъпления генерал Ратко Младич. Правителството казва, че съюзът пречи на икономическия растеж и на политическите реформи.
Мило Джуканович - министър-председател на Черна гора: “Това ще е най-великата демократична победа на сегашното поколение на Черна гора. Ще изградим заедно нашата Черна гора и нови и по-добри отношения със Сърбия и всички около нас.
Опозицията обвинява управляващите в корупция и покровителство на контрабандната търговия - съдебни дела в Италия имаше дори срещу премиера Джуканович.
Предраг Булатович – ръководител на Социалистическата народна партия: “Искаме да кажем на нашите гласоподаватели, че истинските причини за референдума в Черна гора, искан от властите и правителството са преди всичко лични. Това е опит да си осигурят още един мандат и да завършат процеса на създаването на една частна държава”.
Туризмът е основата на черногорската икономика. Няма друг сектор, който да дава толкова приходи в бюджета, и който да осигурява толкова работни места, колкото живописното адриатическо крайбрежие.
За разлика от предходните векове, през по-голямата част от 20-ото столетие, Сърбия и Черна гора са в границите на една обща държава. На предишния референдум през 1992 година, преди кръвопролитната босненска война, над 95 на сто от черногорците гласуваха за оставане в тогавашната федерация. Четиринадесет години по-късно - дойде ли окончателният край на Югославия - ще разберем до часове.
Изходът от референдума в Черна гора ще има политическо отражение на всички нива в Сърбия.