Въпреки, че 201 от имената се съобщават за първи път от Министерството на отбраната, в списъка не фигурира нито един от най-известните заподозрени терористи.
“Асошиейтед прес” коментира, че липсата повдига въпроса къде са държани най-опасните затворници на Америка. Според агенцията предаването на списъка е крачка напред към целта на медията да съобщава кои са държаните в Гуантанамо заподозрени и какво се прави по техните случаи. Досега Пентагонът отказваше да съобщи имената, аргументирайки се със съображения за сигурност.
Съединените щати започват да използват военноморската си база в залива Гуантанамо за задържане на хора, заподозрени във връзки с Ал Каида и талибаните, през януари 2002 година, след операцията в Афганистан. Там са държани общо 759 души. Освободени са 275 или прехвърлени другаде. Пентагонът твърди, че в момента там има "приблизително 480" затворници, като отказва да посочи точната цифра.
Обвинения са повдигнати срещу 10 задържани. Всички военни процеси са в досъдебна фаза. През юни се очаква Върховният съд да се произнесе дали делата, водени от специалните военни съдилища, са законни. Различни международни неправителствени организации многократно са заклеймявали американските власти за незачитането на човешките права на арестантите в Гуантанамо.
