
Според Барозу приемането на Румъния и България ще бъде добре, както за Европа, така и за двете страни, защото от момента на приемането им те точно ще спазват всички изисквани критерии, включително в областта на правосъдието и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Председателят на Европейската комисия обясни, че съществуват три възможности пред двете държави. Едната е да се каже, че всичко е отлично и те могат да влязат през 2007-ма година. Другата възможност е да им се каже: " не изпълнихте коректно задълженията си, ще може да влезете през 2008-ма година". Третата възможност е да им се каже: "добре, все още може да влезете на 1 януари 2007-ма година, но първо трябва да направите това, това и това".
Без да вземе становище, Барозу ясно показа, че предпочита третата възможност.
* * *
Две световни информационни агенции - Франс прес и Ройтерс коментираха като опит за натиск върху България и Румъния доклада на Европейската комисия, който официално ще бъде оповестен на 16-ти май.
Критиките на Брюксел към България и Румъния вече станаха обществено достояние, но в текста на документа няма дата за присъединяването на двете страни.
Според агенция Франс прес Брюксел ще окаже натиск върху България и Румъния във вторник, като им наложи да извършат определени неща преди приемането на двете страни в ЕС, предвидено за 2007 г. Франс прес припомня как Брюксел първоначално съобщи, че оценката на напредъка и пропуските на двете страни, която трябва да бъде представена във вторник - 16 май - ще бъде нейният "окончателен доклад", и че ясно ще препоръча или влизането им в съюза на 1 януари 2007 г., или отлагане за 1 януари 2008 година.
Агенцията информира обаче, че е възможно ЕК да си даде още няколко месеца, преди да реши и да накара София и Букурещ да ускорят реформите, особено в областта на правосъдието.
АФП припомня, че според проектодоклада за България "червените картони" са шест, а за Румъния - четири. Европейската комисия се кани да каже "Да, ако" на България и Румъния, написа и агенция Ройтерс. В анализа на Ройтерс, комисията ще покани двете балкански държави да влязат в ЕС, ако сериозно ограничат престъпността и корупцията.
В същото време обаче българският премиер Сергей Станишев предупреди Брюксел да не унижава неговата страна, тъй като това ще провокира антиевропейски настроения и ще забави реформата, припомня Ройтерс.