До края на юни трябва да се реши и подходът за финансиране - на преминал пациент или като обща сума за болниците, които ще извършват такава дейност.

Един от нерешените проблеми в Националния рамков договор 2006 е заплащането за спешната помощ у нас. Например, ако си счупите ръката и не се изисква оперативна намеса, а само гипсиране, здравната каса не заплаща нищо.

Д-р Матей Матеев – Зам. министър на здравеопазването: "В НРД се предвижда през втората половина на годината да се планира един ресурс за финансиране на тази спешна помощ, при която пациента пристига в спешно приемно отделение, но не постъпва в болницата по клинична пътека, а се връща в доболнична помощ."

Според заместник министър Матеев това недофинансиране ще бъде изчистено да края на годината, когато трябва да започне и реформирането на спешната помощ у нас.

Д-р Матей Матеев : “Нашите усилия да реформираме спешната помощ, като създадем една съвременна транспортно-логистична система и едно модерно приемно спешно отделение."

След като преминат към болниците, спешните отделения ще могат да ползват диагностичната апаратура, лабораториите и специалистите, които работят в тях. По предварителни разчети на здравното министерство, за един пациент ще се плаща средно от 30 до 50 лева.