
Причината е, че София не полага достатъчно усилия да изкорени корупцията и организираната престъпност. Този слух около предстоящия доклад на Европейската комисия, е един от възможните варианти, анализирани от ДПА.
Според агенцията това ще позволи на Румъния да се промъкне през вратата, а България ще трябва да изчака една година. Еврокомисарят по разширяването Оли Рен пази в строга тайна съдържанието на своя доклад, пише ДПА. Агенцията цитира Рен, според когото "ако анализът покаже, че едната или другата страна е очевидно неподготвена в някои важни области, Комисията може да препоръча отлагане на присъединяването за 2008 година.
Според други Рен ще продължи натиска за реформи, като оповести решението за присъединяване през есента. Има вариант и да бъдат разделени молбите на двете държави. Възможни са и така наречените - "предпазни клаузи".
България и Румъния ще влязат в Европейския Съюз през 2007-ма година, но при задействане на повече от две защитни клаузи. Договореността е постигната преди 2 дни, съобщават високопоставени дипломати от Брюксел, цитирани от електронното издание "Портал Европа". Според "черновата" на доклада на Европейската Комисия, България има 6 критични области, а Румъния .
* * *
Според министъра на вътрешните работи, убийствата от последните дни не могат да окажат драматично влияние на оценката в доклада на Европейската комисия, но във всички случаи не са и нещо, което ще бъде подминато с лекота. Петков каза още, че не прогнозира активизиране на криминалните среди преди 16-ти май, когато се очаква да излезе доклада.
Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски, заяви че не е разумно да има промени в кабинета, независимо какво ще съдържа докладът на Европейската комисия.
На въпрос, ако бъде отложено членството на България в Европейския съюз с една година, НДСВ готова ли е да излезе от коалицията, Сакскобургготски отговори - "Не виждам защо, нека помислим след пет или десет години, какъв ще бъде резултатът и какво означават сегашните усилия за бъдещето на България".
* * *
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурау Барозу ще пристигне у нас след представянето на доклада на Оли Рен за напредъка на страната ни. Това потвърди във Виена премиерът Сергей Станишев, който участва в срещата на върха на представители на Евросъюза и Латинска Америка. Барозу ще обясни на българската общественост съдържанието на дългоочаквания доклад.
И днес прогнозите за ключовия доклад за България и Румъния са противоречиви. Агенция ДПА пише, че това е най-популярната гатанка на Брюксел. Спекулациите са основно за това, дали двете страни ще получат на 16 май зелена улица за присъединяване към Европейския съюз или ще трябва да почакат.
Според Франс Прес между двете страни се е разгоряла тежка битка, в която те дискретно си подлагат крак, за да спечелят благоволението на Европа. Френската агенция подчертава, че изоставащият допреди година Букурещ сега надминава София и този обрат е бил потвърден от еврокомисаря по разширяването Оли Рен, който оказва натиск върху България да удвои усилията си в борбата с организираната престъпност и корупцията. Румъния се страхува да не се превърне в заложник на България, изтъква Франс Прес.
Британският Файненшъл Таймс прави предположението, че за някои европейски столици приемането на България и Румъния би означавало сигнал за обезпокоителна тенденция, че Европейският съюз става тромав и че различията в него растат.
Еврокомисарят по правосъдието Франко Фратини се дистанцира от зачестилите напоследък критични публикации в медиите за напредъка на България в областта на правосъдието и вътрешната сигурност.
В официално изявление, разпространено от офиса на Фратини, еврокомисят заявява: “Че оценките, които се правят в момента представляват изказвания на независими експерти. Следователно, съобщенията не трябва да се възприемат като виждания нито на страните-членки на Европейския съюз, нито на Европейската комисия. Намирам за важно да подчертая, че оценките представляват изказвания на независими експерти. Те не действат като представители нито на националните администрации, нито на Европейската комисия. Следователно, съобщенията не трябва да се възприемат като виждания нито на страните-членки, нито на Европейската комисия”.
* * *
Докладите от различните партньорски проверки се използват само като източници за оформяне на крайната оценка на Комисия, уточнява още Фратини.
Той изразява съжаление, че експертите правят публично достояние своите мнения преди докладът да бъде публикуван. Фратини напомня, че официалният доклад ще бъде огласен на 16 май.
"Ето защо аз изразявам по принцип съжаление, че експерти, работещи за Комисията, изразиха публично в медиите свои мнения и преценки, преди доклада да бъде публикуван. Всъщност, официалният доклад на Комисията за България ще бъде огласен на 16 май 2006 година."
Няколко дни преди Еврокомисията да публикува доклада за Румъния, страната бе сериозно разкритикувана от международната неправителствена организация “Ментал дисабилити райтс интернешънъл”. В специален доклад наблюдателите на организацията обвиняват Румъния, че деца със забавено умствено развитие все още се отглеждат в условия, които водят до деградиране.
В доклада на международната организация се споменава, че заведенията, в които са настанени децата не отговарят на елементарни хигиенни условия. Освен това се описват и сериозни нарушения на правата на децата в няколко заведения, които представители на неправителствената организация са посетили през 2005 и 2006 година.
Ерик Розентал – Изп. Директор на “Ментал дисабилити райтс интернешънал”: “Пристигнахме в Румъния с цел да разгледаме няколко заведения за психично болни възрастни хора. Бяхме шокирани като видяхме, че там бяха настанени деца. Условията на местата, които посетихме в Браила бяха отвратителни. Това е най-лошото нещо, което съм виждал за 13-те години, откакто работя тук. Децата направо изглеждаха като мъртви. Момчета и момичета на по 15-16 години приличаха на 4-5 годишни. Лежаха в бебешки креватче и ясли, а много от тях бяха завързани за леглата си”.
Докладът съдържа около тридесет страници и е придружен от фотоси и видеоматериали, показващи вързани деца, които в повечето случаи са недохранени, с множество рани, седнали в нечистотии. Организацията призовава Европейската комисия да излезе с позиция във връзка за нарушаването на човешките права в Румъния. Докладът на организацията “Ментал дисабилити райтс интернешънъл” може да бъде удар за Букурещ, който търси подкрепа да се присъедини към ЕС идната година, отбелязва АП.