Красимир Неделчев е обвинен за получаване на подкуп, който трябвало да осигури съдействие при финансирането на проекти от фонда и по-специално по САПАРД.

Неделчев отказа да коментира повдигнатите обвинения и заяви, че се връща на работа.
Съдията по делото мотивира решението да не уважи искането за отстраняването на Неделчев от поста му с аргумента, че обвинението не е ясно мотивирано, няма посочени конкретни данни, лица и дати за извършване на деянията.

Прокуратурата обвинява Неделчев в подкуп, пране на пари и злоупотреба със служебно положение.
Според прокурора по делото има категорични доказателства за извършване на операции със средства, които са от подкуп. Той изрази притеснение, че Неделчев се връща на работа и ще може да въздейства върху своите служители. Във вторник от прокуратурата съобщиха, че става въпрос за 357 000 лева получени чрез натиск от Неделчев за оказване на съдействие в полза на един или друг проект.

Джамбазов уточни, че проблемът не е в самите проекти, които може да са законово издържани, а в пътя, който те са преминали, за да бъдат финансирани от Фонд "Земеделие".
Самият зам. шеф на Фонд “Земеделие” отказа да коментира повдигнатите обвинения. Прокуратурата ще обжалва решението на Софийски градски съд.

***
Представители на Европейската комисия са изискали от българските власти доклад за разследваните случаи с нарушения по програмата САПАРД. Това съобщи началникът на отдела "Програми Сапард", към Главната дирекция на Европейската комисия - "Земеделие и развитие на селските райони".

"Когато видим, че правителството реагира по нормалния начин, ще следим отблизо ситуацията с разследваните проекти, ще изискваме допълнителна информация и ще очакваме резултатите от разследването. След това ние ще преценим дали е необходимо да продължим разследването и дали ще направим финансови корекции в програмата. Практиката е, че ако се докажат нарушения на определена стойност, със същата сума пари ще бъде намалено финансирането за следващата година", бе категоричен Кай Мортенсен.