
Според него става дума за разследване срещу няколко души, които са разпространили в интернет огромно количество незаконен софтуеър и файлове.
Светослав Василев: "Няма никаква акция срещу масовите потребители, ние така или иначе не можем да влезем във всеки български дом и да приберем компютъра на всяко българско дете, което си източва няколко тройки от мрежата".
Румен Петков нарече проверките, свързани с нарушения на интелектуалната собственост, като ежедневна работа и като нещо, което не може да се определи като акция. Той заяви, че за момента не е нужно да се проверяват частни домове, но трябва да се проверят институциите.
"Аз съм разпоредил проверка в МВР още в петък, воден от съзнанието, че трябва първо да сме наясно със себе си и за съжаление като че ли държавните институции и служители не са съвсем безпристрастни към този тип нарушения. Специално в МВР ще бъда безкомпромисен”, поясни министър Петков.
Малко по-късно по-младите потребители се събраха на протест пред президентството. Всеки имаше обяснение за действията на спецполицаите. Според потребителите това няма да е последният им протест срещу действията на полицията.
***
Благодарение на безплатните програми Бит Торент, Бит Комет, Азареус и Бит Торнадо се създава специален торент информационен файл, който съдържа информация с източника и директорията, от която ще се разпространи файла. Тези, които разпространяват файловете се наричат сийдъри, а тези, които ще го изтеглят - лийчъри.
В случая източникът ще е вашият домашен компютър. Този торент файл се качва в популярните у нас торент сайтове - наричани още торент тракери. Всеки, който изтегли торент файла и го зареди в торент програмата си вече ще има достъп до вашия компютър и търсения файл и може да го изтегли на личния си компютър. Торент програмите са направени така, че вие не можете да сваляте файл без едновременно да го качвате - независимо от вашата воля. Отделно програмата разделя файла на хиляди малки части.
Така потребителите не записват файлове от конкретен сървър или уеб страница, спорно е дали са го придобили само от един човек или стотици други потребители и успяват да си ги разменят помежду си без да ползват сървъри.
Собствениците на торент сайтовете, от където теглим торентите не подлежат на наказателно преследване за пиратство на файлове с авторски права като филми и музика, защото те предоставят информация, а не самото пиратско съдържание. Тук отговорността пада пряко върху всеки, който тегли и качва торенти и файлове с авторски права.
Забраната на самите торент-сайтовете пък ще е грубо нарушение на човешките права, защото демокрацията повелява, че всеки има право на информация и да общува свободно с другите - дори през Интернет. Ето защо от години в Съединените щати текат дебати и торент технологията не може да бъде забранена със закон. Още повече, когато с торенти разменяме наши снимки, ръкописи, програми като Линукс и безплатен софтуер не вършим престъпление.