От Регионалната инспекция по околната среда и водите за сега не могат да посочат вероятната причина за смъртта на животните. Според експерти в инспекцията най-вероятно бозайниците са се удавили.

Радостин Грудев - нач. отдел “Биоразнообразие” и защитени територии: "Делфините са бозайници и максималното време, през което те могат да останат под водата е между 8 и 10 минути преследвайки пасажите от риба защото делфините се хранят с риба, твърде вероятно е те да се оплетат в мрежи и в последствие да се удавят".

РИОСВ в Бургас е основният орган, който се занимава с контрол върху състоянието на популациите на защитените видове животни. Оттам съобщиха , че ежедневно предприемат подходи по плажовете и проверки при сигнали. Повечето от откритите мъртви делфини обаче са в напреднал стадий на разлагане и е трудно да се констатира причината за смъртта.

Делфините са защитен вид и според Закона за биологичното разнообразие се забранява тяхното преследване, улавяне и избиване.

Радостин Грудев: "Санкциите за посегателство върху защитен вид животно са от 100 до 5 000 лева за физически лица и от 500 до 10 000 лева за юридически лица".

До момента обаче санкции не са налагани защото не са установени конкретни извършители. Лицата, които намерят ранен или мъртъв делфин следва да уведомят най-близката регионална инспекция по околната среда и водите.