Според окръжния прокурор, често е съучастието на длъжностни лица от фонд "Земеделие". В огласените от фонда случаи не става дума за източване, защото все още няма преведени пари.
Най-честите нарушения са представяне на фалшиви документи, които да докажат несъществуващи разходи или неизпълнени дейности.

"В най-честите случаи вместо годен посадъчен материал се използват лозови изрезки. И липсата на прихващане тези фирми оправдават с най-различни причини. Лоши климатични условия, лошо качество на закупения посадъчен материал”, коментира Пейчо Хитов.

Така се получават средства за незакупен материал. В момента се работи и по проект за засаждане на 500 декара лозови масиви, от които реално съществуват 100. При по-малки разлики обаче, специалистите са безсилни.
В областта има няколко проекта, които по различни причини не са завършени в срок. Решението дали и каква субсидия да се изплати се взима в София.

"Значи всичко онова, което ние сме забелязали и констатирали и ни е направило впечатление, ние просто го отбелязваме на вниманието на последващото ниво на контрол. А то от своя страна или го взима под внимание и извършва съответна проверка, или счита че е не е достатъчно обективно, или не е съществено и го пропуска", обясни Стойко Забунов.

По думите на прокурора, вече има няколко, проверки и следствени дела за такива случаи. Бизнесмени от района твърдят, че ако плащат на определена консултантска фирма, контролът може да не е толкова стриктен. Никой обаче не пожела публично да застане зад това твърдение. Обяснението, според окръжния прокурор, се крие в закона, който преследва и взимащия, и даващия подкуп.