Окръжната прокуратура в Добрич разследва два случая на злоупотреби със средства на държавен фонд "Земеделие", съобщи специално за Би Ти Ви, окръжния прокурор Георги Коралов. Едната преписка е за 250 хиляди лева, които са отпуснати за строителство на селскостопанска постройка. Други 90 хиляди лева е получил арендатор за обработка на земеделска земя с торове.

Оказало се обаче, че той не разполага със земя за арендуване, а е представил фалшиви договори със собственици.
В Добрич депутатът от БСП Ясен Пенчев потвърди, че разполага с информация за две фирми от областта, които са разследвани от Икономическа полиция за евентуални злоупотреби с еврофондове. Проверките са от 2004-2005 година. По думите му разследване има и срещу трета фирма, но тя е обжалвала данъчния акт и ВАС се произнесъл в нейна полза. Според Пенчев информацията за злоупотреби с еврофондове в Добрич е трябвало да се изнесе едва след доказването и.

Ясен Пенчев – Депутат от БСП и член на парламентарната комисия по Земеделие: “Не бих искал да упреквам министър Петков за прибързана информация, може би наистина нещата ще станат ясни,но не в такива размери, поне по моите проверки."

Все още не са приключили проверките на други две фирми.

Ясен Пенчев: "Става дума за фирма, която не работи в сферата на селското стопанство, няма такава практика, но са ползвали субсидии за торове и препарати. А в другия случай става въпрос за фирма, която получава чрез договори на ДФ "Земеделие" кредит от банката и средствата се пренасочват към туризма. Кредитът и договорът е за зареждане със животни, с крави, а те се пренасочват към туризма."

Според областния управител Динчер Хаджиев, който е управлявал местния клон на фонд "Земеделие" по това време, служителите в Добрич не носят вина за евентуалните злоупотреби. Областните дирекции само окомплектоват документите и ги изпращат в София.

"По един от случаите, предоставени на прокуратурата от МВР, за източване на пари от еврофондовете, присъства името на кмета на Сливен - Йордан Лечков". Tова каза заместник-главният прокурор Христо Манчев. Той допълни, че по случаите, предадени от МВР на прокуратурата, за източване на 9 милиона лева от еврофондовете, присъстват имената на около 15 души. Това са лица, съставили документи с невярно съдържание, каза Манчев и уточни, че не може да се каже все още, дали има замесени служители от Министерството на земеделието и горите или от държавен фонд "Земеделие".

Според кмета на Сливен - Йордан Лечков, община Сливен настоява да и бъдат възстановени по програма САПАРД - 180 хиляди лева по проект за залесяване. Това е единственият проект, свързан със САПАРД, по който се е работило в сливенската община, заяви още Лечков, който беше категоричен, че  "И дума не може да става за злоупотреба със средства по програмата".

В края на миналата седмица министърът на вътрешните работи обяви, че при проверки на НСБОП и Националната служба "Полиция", са установени злоупотреби на обща стойност девет милиона лева.

До 10 май МВР, следствието и прокуратурата ще приключат работата по шест случая на злоупотреби със средства от европейските фондове. Това предвижда вътреншият министър Румен Петков. Случаите, за които министърът съобщи, са от Сливен, Добрич и Пловдив. Най-голям е размерът на щетите в Сливен - общо 6 милиона лева.

Министър Петков съобщи, че има заведени 2 дела срещу 5 длъжностни лица. В Добрич са разкрити два случая на злоупотреби. В МВР сформират специално звено, което ще контролира как се разходват средствата от еврофондовете.