
Както знаете, това са: полигона "Ново село", летищата в Безмер и в Граф Игнатиево. Предвижда се американците да ползват и военни складове в Айтос.
Базите ще се използват основно за съвместни учения. На българска територия ще могат да пребивават едновременно до 2500 американски военнослужещи. Контингентите ще се ротират на 6 месеца, като по време на ротация споразумението допуска общият брой войници да достигне 5000.
Два са аспектите на споразумението, по които страните преговаряха до последния момент - въпросът за т.нар. оперативна свобода и за юрисдикцията, която ще се прилага по отношение на американските военни.
Във връзка с първата тема са често дискутираните в последните дни опасения, че американците биха могли да решат да ползват базите за нападение над трета страна. Например, Иран. По този повод представители на кабинета нееднократно уверяваха, че на българска територия няма да се случва нищо без да е отчетена българската позиция. По-точно, според съобщеното дотук, споразумението предвижда подобни въпроси да се решават "след консултации, при отчитането на позициите на двете страни". Нещо, което според правителството в достатъчна степен гарантира българският национален интерес.
Що се отнася до юрисдикцията, принципно за американските военни ще важат американските закони, освен в случаите на тежки престъпления, когато българските власти имат правото да изискат да бъде приложен българският закон.
За да влезе в сила, споразумението, което днес бе тържествено подписано, трябва да бъде ратифицирано от Българския парламент.
Според очакванията първите американски части едва ли ще пристигнат у нас преди края на тази - началото на следващата година.
”Това споразумение е нещо повече от основополагащо за по-широко сътрудничество. Преди малко се срещнах с президента Първанов и с премиера Станишев и имах възможността да им кажа колко много ценя отличните отношения, които имаме с България. България е ценен партньор. България демонстрира ангажимента си към демокрацията като работи с нас и НАТО в Афганистан, като споделя отговорността и в Ирак. Ние разбираме, че това не става без жертви. Искам България да знае, че ние няма да забравим героизма на българските войници , които дадоха живота си”, заяви Кондолиза Райс.
***
В НДК продължава неофициалната среща между външните министри на НАТО. Решения няма да се взимат, но форумът ще подготви официалната среща в Рига през ноември. Продължава дебатът за ролята на НАТО като фактор на стабилност в съвременните външнополитически условия. Натовските министри обсъждат и партньорството на Алианса с държави, които не са негови членки като Австралия, Япония, Нова Зеландия.
Друга тема са мисиите на НАТО. В края на юли предстои разширяване на мисията на Алианса в Афганистан.
***
При срещата на президента Георги Първанов с държавния секретар на Съединените щати Кондолиза Райс, той заяви стремежа на България да се докаже като надежден и сериозен съюзник на НАТО. Като пример българският президент изтъкна участието ни в задграничните мисии в Афганистан, Косово и Ирак. Кондолиза Райс изрази подкрепата на Съединените щати за стремежа ни към пълноправно членството в ЕС и заяви ,че трябва да продължи упоритата работа за постигане на справедливо решение на проблема с българските медици в Либия.
Веднага след държавния секретар на САЩ Кондолиза Райс президентът Първанов се срещна и с руския външен министър Сергей Лавров.
Българският президент подчерта пред руския външен министър, че новата европейска структура на сигурност не може да изключва Русия. Сергей Лавров изрази надежди за повече прозрачност в отношенията на Руската федерация с НАТО и САЩ. Според него е необходимо осъвременяване на договорите между България и Русия с оглед предстоящото пълноправно членство на българската държава в ЕС.
***
Украйна декларира за пореден път своето желание да стане член на НАТО. Тарасюк отчете, че Украйна е изпълнила главното условие, поставено от НАТО преди година - провеждане на свободни и честни избори. Добро партньорство бе отчетено и от страна на НАТО.
НАТО ще подкрепя Украйна в подготовката, а украинският външен министър заяви, че очаква на срещата на върха през ноември в Рига Украйна да получи статут на кандидат-член със План за действие за присъединяване, а по-късно и покана за членство.