След като стана ясно, че догодина няма да има държавни субсидии за производството на тютюн, хората с този поминък от Югозападна България се притесняват да не останат без прехрана. Земеделският министър посъветва тютюнопроизводителите да се насочат към алтернативно земеделие или да започнат да отглеждат животни. Възможно ли е това и какви други начини за препитание предлагат от земеделската служба, разказват кореспондентите ни от Благоевград.

За голяма част от хората в Югозападна България отглеждането на тютюн е препитание от години. Затова те не могат да си представят, че от догодина се спират субсидиите за тютюн.

В село Долно Осеново 250 семейства се издържат само с тютюнопроизводство. Районът е планински, а терените, на които се отглежда продукцията - стръмни и труднодостъпни. Затова, според хората, алтернатива на този вид земеделие тук няма.

"Такъв ни е Балкана - друго нищо не се ражда, освен тютюн и то с голям зор - с магарета по баирите да ходиш на 5-6 метра", обяснява Сълзица Ибарамаджиева.

От земеделската служба в Благоевград предлагат на хората от догодина да се насочат към  отглеждане на билки или пък да започнат да гледат животни. В съседна Гърция, при спирането на субсидиите, тютюнопроизводителите са били насочени да отглеждат слънчоглед и други култури, които се използват за производство на биогорива.

"Производството на слънчоглед е по-трудно като култура. Могат да се пренасочат към лавандула, нали полупланински, които са над 6-700 метра надморска височина. Животновъдството е отрасъл, който може да се развие добре и от тази година има доста мерки и програми, включени в този отрасъл", смята директорът на Областна служба "Земеделие" Кирил Укев.

Разположението на Долно Осеново обаче не е подходящо за отглеждане на овце и кози, а за варианта лавандула хората не са и чули. Затова вместо да заменят тютюна с нещо друго, всички предпочитат да емигрират - както вече са направили десетки жители на селото.