Това прогнозира заместник-финансовият министър Любомир Дацов. Той участва в кръгла маса, на която бяха обсъдени различните сценарии за членството на страната ни в Евросъюза.
Министерството на финансите разглежда като второстепенен варианта, в който членството на България се отлага с година.
Според намеренията, след присъединяването, около 70 процента от парите, които ще дойдат от Европейския съюз ще бъдат насочени към инвестиционни разходи.
Самите инвестиции ще дадат ефект 2-3 години след усвояването им, реално съществен ефект върху икономическия растеж можем да очакваме след 2009-та година.
Очакванията, че с влизането в Европейския съюз ще настъпи чудо и хората рязко ще забогатеят, могат да имат опасни последици, предупреди представителят на Международния валутен фонд у нас. Джеймс Роуф обясни, че положителният ефект от членството ще дойде постепенно и затова най-важни са реформите.
Бих казал, че ако има отлагане, ако Европейския съюз реши, че България не е свършила достатъчно и трябва да бъде отложена, това ще е много жалко. Но по-жалкото ще е, че реформите, които биха позволили по-ранното присъединяване, не са се случили.
Министърът по европейските въпроси Меглена Кунева коментира, че България се намира в критичен момент и нито една хипотеза за членството не може да бъде подценявана.
Колко сме готови според европейската комисия ще научим през май. А утре е последният срок, в който София може да информира Брюксел за това колко и какво е свършила.
