Над 15 тона опасни отпадъци са предали софиянци през първите шест месеца на 2025 година, съобщават от градската администрация. Това е значително увеличение спрямо същия период на всички предходни години, в които Столична община е осъществявала тази дейност.

 Отпадъците са събрани разделно чрез традиционните мобилни пунктове и посещения на адрес, след което са обезвредени по екологосъобразен начин.

През 2024 г. Столичани са предали за разделно събиране близо 19 тона опасни отпадъци, което е два пъти повече от средногодишната събираемост от предходните години. Само за първата половина на 2025 г. вече са достигнати над 15 тона, което дава подвод от Столична община да очакват нов рекорд до края на годината.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За сравнение, през 2019 г. са събрани едва 7029 тона. Най-големи количества от началото на годината са събрани от следните видове опасни отпадъци:

  • Бои, мастила, лепила/адхезиви и смоли, съдържащи опасни вещества: 5323,72 кг
  • Цитотоксични и цитостатични лекарствени продукти: 4632,53 кг
  • Перилни и почистващи смеси, съдържащи опасни вещества: 2564,60 кг

„Значителен принос за събраните количества имат както редовните мобилни пунктове, за които Столична община обяви график в началото на годината, така и посещенията на адрес, което улеснява гражданите да предават правилно опасните отпадъци“, уточняват от Столична община.

Следващата дата на мобилния пункт на Столична община е 15 юли в кв. Надежда. 

От Столична община напомнят, че в мобилните пунктове гражданите могат да предават безплатно следните видове опасни отпадъци:

  • Лакове и бояджийски материали: лакове, бои, разтворители и разредители за бои, мастила, терпентин, лепила.
  • Домакински препарати и химикали: перилни и почистващи препарати, съдържащи опасни вещества, белина, дезинфектанти, препарати за растителна защита и борба с вредителите, киселини, основи, реактиви и др.
  • Замърсени опаковки или опаковки, които съдържат остатъци от опасни вещества.
  • Фармацевтични продукти: лекарства с изтекъл срок на годност.
  • Флуоресцентни тръби и термометри.

След предаване, отпадъците се сортират, транспортират безопасно и се обезвреждат под строг контрол в специализирани инсталации.

Информация за графика и локациите за събиране на опасни отпадъци може да бъде намерена на сайта на Столичния инспекторат.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK