Става се рано и се приготвят яйцата, първото се боядисва в червено и се прави кръстен знак на децата, после се слага на иконата в дома.

Традицията повелява първото яйце да се боядиса в червено, за да има целебна и предпазна магическа сила. То се пази до следващия Великден, когато в зависимост от това дали е пълно или не, се гадае и каква ще е предстоящата година. След първото алено яйце обаче е важно да боядисате и шарени яйца, защото от столетия те символизират едно и също - възпроизводството на живота, неговата безкрайност, неговата шарения, това, че сме различни.

В Етнографския музей в Пловдив деца от града показват как, стига да имаш идея, можеш да нашариш великденски яйца не само с познатите в миналото писалка и восък. За тях са избродирали пъстроцветни подложки и торбички с великденската символика. Изложбата подсеща и за още нещо - че в събота се приготвят обредните хлябове.

Задължително е да се стане рано и тестото да се меси на тихо и без свидетели. Така то ще бухне повече, а според народните вярвания, това е знак за здраве, плодородие и късмет в семейството.