
В едно от отделенията на Софийския затвор в по-малко от 20 килии преживяват 150 души. У нас само най-тежките престъпници и наказаните за вътрешни провинения имат привилегията да са сами в килия. Повечето наказани са в неремонтирани, а осъдените доживот - в луксозни.
Този мъж, осъден за убийство доживот, дори има място за домашен любимец. 45 милиона лева би струвало строителството на нов затвор, изчисляват експертите. В момента сумата за поддръжка и ремонти е един милион на година, което е крайно недостатъчно, казват от дирекцията за изтърпяване на наказанията.
В света има 10 водещи частни фирми, специализирани в строенето и управлението на затвори. Български експерти водят разговори с 4 от тях.
Петър Василев : Частното менажиране на затвора не означава индулгенция за това някой да си купи добро бъдеще, защото го очаква среща с правосъдието. Ако разчитаме - сега може само частна инвестиция държавно менажиране. Ако искаме частно строителство и частно менажиране, ще трябва да има сериозни промени в законодателството.
В Англия от 130, частните места за лишаване от свобода са 11. Попадането в частен затвор не е пожелание на престъпника. Осъдените се изпращат в този затвор, който е в района им, обясняват експертите.