Според изследването има огромна пропаст между най-богатите и най-бедните държави в съюза. Така например един работник в Словакия получава до шест пъти по - ниско заплащане от своите колеги в Германия и Дания за една и съща работа. Обобщение по темата от Валентин Костов.

В проучването на Федерацията на европейските работодатели след България са само Молдова и Беларус. С най-високи минимални заплати са гражданите на Дания на първо място, следвани от Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн, Люксембург, Германия, Британските островни територии Гърнзи и Ман, Холандия и Финландия на десето място.

В изследването се прави и статистика не само на абсолютната стойност на минималната работна заплата, но и на реалната й покупателна способност. По тези два комбинирани показатели на първо място е Люксембург с коефициент 106 при базов коефициент 100 за Дания. Следват Дания, Швейцария, Холандия и Норвегия.

България и Румъния без съмнение ще бъдат двете най-бедни страни, присъединявали се някога към европейския съюз. Според проучване на Федералната търговска камара на Австрия, публикувано през декември, България се нуждае от 31 години, а Румъния - от 33 години, за да достигнат 75 процента от средния доход на глава от населението. Друго проучване на Евростат от есента сочи, че брутния вътрешен продукт на България и Румъния е на едно ниво по отношение на средния за Европейския съюз.

Докато при Румъния има тенденция на увеличаване - от 25 на сто през 2000 година на 30 процента през 2003-та, то за нашата страна този процент е спаднал от 31 преди 10 години на 30 процента през 2003-та от средната стойност за 25-те страни.

* * *

Ирландия ще реши през есента дали да отвори трудовия си пазар за българи и румънци, ако двете страни бъдат одобрени да се присъединят към Европейския съюз на 1 януари.
Излизащият в Дъблин "Сънди бизнес поуст" пише, че има вероятност на гражданите от България и Румъния да не бъдат дадени същите права.

През 2004 година Ирландия заедно с Великобритания и Швеция не се възползва от дадената им възможност да ограничат навлизането на работници от новоприетите 10 държави от Източна Европа. Тези три страни имат по-добри макроикономически показатели от останалите, които наложиха ограничения. До края на месеца още 5 държави от съюза ще премахнат ограниченията, докато Австрия и Германия например ще ги запазят.