Това стана явно от разсекретен доклад на американски военни следователи. Документът разкрива, че военният министър лично е замесен в разпитите на задържан във военния затвор в базата Гуантанамо.

Докладът е от главния инспектор на сухопътните сили и датира от края на 2005 г. Според него Ръмсфелд лично позволил "малтертиращи и унизителен разпити" на задържан в Гуантанамо в края на 2002 и началото на 2003 г. Цитирани са и показания на офицери, които разказали, че Ръмсфелд редовно разговарял по телефона с генерала, отговарящ за разпитите във военния затвор в Гуантанамо.

Макар че не бил наредил лично методите на разпит, приложени на задържания, одобрената от него широка политика позволявала злоупотреби на място, се констатира в доклада. Скандалното разкритие идва в момент, когато военният министър е подложен на силен вътрешен натиск.

Шестима генерали от запаса поискаха от Ръмсфелд да си подаде оставката заради начина, по който води войната в Ирак и пренебрежителното му отношение към опитните военни командири. Ръмсфелд обаче заяви, че не смята за необходимо да се оттегли.

Острите критики принудиха дори президента да вземе отношение. В изявление Джордж Буш нарече министъра на отбраната "енергичен и стабилен ръководител" и потвърди, че му дава пълната си подкрепа. Според правозащитната организация "Хюман райтс уоч" обаче въпросът сега не е дали Ръмсфелд трябва да подаде оставка, а дали да бъде обвинен и съден заради разкритията за изтезанията в Гуантанамо.