Дясноцентристкото правителство в Хага предложи да бъдат вдигнати бариерите, но по време на парламентарните дебати се оформи сериозна опозиция на този план.

Холандското правителството вече подготви законови мерки, които да гарантират, че новодошлите работници ще се конкурират честно, а няма да се ориентират към черния пазар. Въпреки това, двете най-големи партии поискаха още гаранции, че поляците няма да изместят холандците от работните им места.

До първи май старите страни-членки трябва да съобщят на Европейската комисия дали ще премахнат рестрикциите. Ограниченията важат за гражданите на Полша, Унгария, Словакия и другите държави приети през 2004 година, с изключение на Малта и Кипър. Те ще отпаднат най-късно през 2011 година.
Финландия, Испания и Потругалия категорично обявиха, че ще премахнат бариерите. Дания предложи по-бавна схема, според която рестрикциите ще се вдигат постепенно в рамките на три години.

Белгия и Австрия също се категорични, но в обратна посока - там ограниченията остават.
От преходни периоди поне до 2009 година ще се възползват Германия и Франция. Очаква се становището на Италия, Гърция и Люксембург.
Великобритания, Ирландия и Швеция не въведоха ограничения за 12-те. От Лондон обаче предупредиха, че това не важи за българите и румънците.

Досега единствено Португалия и Ирландия потвърдиха, че български граждани ще бъдат наемани веднага след присъединяването на страната ни.