Професорът обясни зараждането и развитието на днешните джихадистки движения в лекция, организирана от Дипломатическия институт в българското министерство на външните работи.
Един от ключовете за неуспеха на американската политика в Близкия изток след 11 септември 2001ва година е, че Щатите се опитват да прилагат в арабските страни модела от Източна Европа, който доведе до рухването на комунизма. Според професор Жил Кепел може да се очаква предислокация на американските сили в Ирак, но не и изтегляне.
Проф. Жил Кепел: "Ирак не е Виетнам. Във Виетнам имаше каучук, който бе основен продукт. Но в случая на Ирак или Персийския залив става въпрос за основния източник на енергия на планетата."
Професор Кепел заяви още, че правителствата от така наречената "коалиция на желаещите" в Ирак вероятно няма да бъдат консултирани при вземането на решения от Вашингтон.
"Що се отнася до обещанията на Съединените щати към страните от Нова Европа, че участието им ще донесе предимства при възстановяването на Ирак за чешки или български фирми, за доставки на безплатен петрол и други неща, засега тези обещания си остават само една песничка."
Професор Кепел припомни, че Европейският съюз няма единна позиция относно Ирак заради различната политика на страните-членки.
