Това заяви в София еврокомисарят по екологията Ставрос Димас. Като най-спешен той определи проблема с отпадъците на столицата и нерегламентираните сметища в страната.
Ето какво още каза комисарят в интервю за Би Ти Ви Светът.

- Г-н Комисар, партньорскта проверка по глава околна среда приключи преди два месеца. Направено ли е достатъчно?

"Хармонизирането на законодателството почти е приключило, сега е важно да видим неговото прилагане. Нежни са по-добра инфраструктура, по-подготвена администрация."

- Можем ли да се надяваме на европейска помощ при решаването на кризата с боклука на София?

"Проблемът с боклука на София трябва да се реши веднага и съвместно от Столичната общината и Правителството. Складирането на временни площадки не е решение. Необходим е общ национален план за управление на отпадъците. Европейският съюз може да помогне със средства от кохезионния фонд. За да дойдат парите обаче трябва проект. Ако не сте започнали работата по този проект, значи сте закъснели. Месеците до 2007-ма ще стигнат за такъв проект - добре подготвен, консултиран с други организации и страни, които могат да дадат ноу хау и подплатен със българско съфинансиране. Трябва да сме наясно, първо се финансират проекти за превенция, после за рециклиране и чак след това за сметища и изгаряне на отпадъци".

След мониторинговия доклад на ЕК през миналата година българското правителство обеща да инвестира 24 милиарда лева в екология през следващите 10 години. По повод забележките на евроекспертите по глава 22 - Околна среда, правителството предвиди 6 стратегически цели в областта на опазването на околната среда.

Програмата на правителството предвижда:

Осигуряване на достатъчно качествена вода,
Контрол върху замърсяванията,
Спазване на екостандартите в икономиката,
Опазване на биологичното разнообразие,
Решаване на глобални екопроблеми
Чистота на селищата и природата у нас.

Според евродоклада от 2005 година са договорени следните конкретни срокове за въвеждане и управление на сметосъбирането - до 2008 година - за електрически и електронни отпадъци /акумулатори, батерии, кинескопи./
до 2009 година - за транспортирането на отпадъците.
до 2011 година - за пакетиране на отпадъци.
до 2014 година - за депониране на течни отпадъци.

* * *

И докато едни изхвърлят боклука си в разделните контейнери други го изваждат, за да изкарат някой лев за преживяване. Така се оказва, че в тези красиви кофи няма много материал за сметището.

Ако се научим да разделяме боклука си и такса смет би могла да падне, казва министърът на околната среда Джевдет Чакъров. И се зарича 35 процента от българските боклуци да се рециклират разделно.

От Екоминистерството обещават скоро да започне събирането на електронните отпадъци като батерии акумулатори кинескопи и стари компютри, а освен площадките за събиране на стари автомобили да се открият и още площадки за събиране на старите гуми.

В този завод например от старата гума не се изхвърля нищо - каучукът се смила и се превръща в стелки за обувки, строителна изолация или в тези красиви градински настилки. Технологията е напълно безотпадна и екологично чиста.

За преработката на стари гуми сега Екоминистерството заплаща по 70 лева на тон преработена суровина, а това е крайно недостатъчно. За да оцелеем субсидирането би трябвало да бъде двойно, казват от завода и предлагат решение.
Суровината в завода ще свърши след половин година, защото оказва се, старите гуми в България или се изхвърлят по деретата или се горят в големите заводи и така замърсяват атмосфера.