Преди 3 години президентът на САЩ лично е наредил да бъде организирано изтичане в печата на поверителна информация за Ирак. Вицепрезидентът Дик Чейни е възложил това на тогавашния шеф на своя кабинет Луис Либи. Самият Либи признава това през есента на миналата година в показанията си по делото за разгласяването на името на тайната агентка на ЦРУ Валъри Плейм. В показанията си Либи не казва дали президентът и вицепрезидентът са поискали от него да каже на медиите името на агентката.

Либи подаде оставка като началник на кабинета на Чейни миналия октомври. Пак по това време той даде показания по случая пред комисия на Конгреса. Разкритията веднага предизвикаха нова политическа буря, коментира агенция “Ройтерс”. Те извадиха на повърхността тлеещ от дълго време проблем за президента.

В момента Буш трябва да се справя с непрекъснато падащия личен рейтинг, нарастващата непопулярност на войната в Ирак и бунт в собствената му партия по въпроси като законодателството за имигрантите.

Изследване по поръчка на “Асошиейтид прес” показва, че едва 36% от анкетираните одобряват работата на Буш. Ден преди президентските избори през 2004 г., този процент е бил 47, а през 2002 г. е достигал 64 на сто. Само 40% одобряват външната политика на Буш и действията му във войната срещу тероризма, а 35% оценяват положително политиката на Белия дом в Ирак.