
Депутатите - заподозрени, че са в списъка на главния прокурор заявиха днес, че са готови сами да се откажат от имунитета си.
Според Йордан Костадинов от НДСВ, атаките са не срещу него, а срещу АЕЦ “Козлодуй”, където е работил повече от 20 години: “Започвайки от 90-а година, когато АЕЦ беше обругана централа, стигайки до 2004 година, когато изчистихме всички технически проблеми, сега някой казва ето вижте - АЕЦ има проблем и той е корупционен. Нека да се покаже за какво става въпрос”.
Генерал Атанас Атанасов от ДСБ смята, че Главна прокуратура прави пи ар акция за пред Брюксел с искане на депутатски имунитети: “Управляващите имат проблем по глава 24 - това е големият проблем и сега искат да доказват пред Брюксел, че тук се води борба с корупцията. Между другото искам да подчертая, че това дело, за което биха ми поискали имунитета, това е единственото останало висящо дело, обвинението е затова, че съм подписал доклад за корупцията.
Юксел Хатиб от ДПС ще се консултира с ПГ на Движението, ако му бъде поискан имунитетът за дейността му като изпълнителен директор на захарния завод в Девня: “Аз бях изпълнителен директор на “Захарен завод-Девня” и като изпълнителен директор има обвинение, че не съм обявил дружеството в несъстоятелност”.
Иван Даков от БСП заяви, че не иска да бъде параван за нещо по-голямо, защото двете заведени срещу него дела за покупко-продажба на автомобил и за ненавременно издължаване на субсидия на читалище, се водят мудно и можело да бъдат решени още преди да стане депутат: “Аз съм далече от голямата политика, по съм посредствен в поведението си. Както казват някои наши колеги, аз съм от селската квота и не искам да бъда изкупителна жертва на този етап”.
***
От екипа на Борис Велчев във Върховната касационна прокуратура днес се оттегли Николай Ганчев. Той минава в Апелативната прокуратура, което е понижение.
“Той се консултира с мен и аз не възразих и днес ВСС реши да го направи заместник-апелативен прокурор. Не вярвам в принудата, щом един човек иска да си смени местоработата и това не създава пречки на институцията, не виждам пречки да откажа”, заяви обвинител номер едно.
По-късно Велчев обсъди с министъра на финансите и директорите на агенция “Митници” и Бюрото за финансово разузнаване механизмите за обмяна на информация между прокуратурата и министерствата на финансите и вътрешните работи, за да има добри резултати.
”Самият факт, че има влезли дела в съда за изпиране на пари, самият факт, че има присъди на съда, макар и оправдателни по дела за изпиране на пари, това също е положително, защото то оформя и направлява практиката на съдилищата”, изрази своето мнение Велчев
В момента Софийски градски съд се гледат две дела за пране на пари.