Полицията и пожарната издирват 6-годишно момче от Краслице, съобщава Франс Прес. То е изчезнало недалеч от придошла река в неделя през нощта. Нивото на река Елба продължава да се покачва и заплашва населените места на 30-тина километра северно от Прага.

Никога не е било толкова лошо. Дори през 1997-ма не беше толкова зле. Завари ни напълно неподготвени. Водата се появява най-неочаквано на места където никога не я е имало. Кметът на Хорине каза пред Франс Прес, че ако нивото на реката се покачи с още 10 сантиметра ще се наложи да започне евакуация.

В Усти-на-Лабем се опитват с помпи да намалят натиска върху моста "Едуард Бенеш", който се наложи да бъде затворен. Изпомпването върви изключително трудно, но моста Бенеш е важен за движението между двете части на града, най-вече заради линейките.

В района на Оломуц военните помагат на местните хора да строят диги край прииждащата река Морава. През следващите дни се очакват още дъждове в Моравия. В следствие нивото на река Морава може да се покачи още повече.

От ЧЕЗ - националната електрокомпания заявиха, че правят опити на места да възстановят електричеството. Приливите и наводненията, които започнаха минала сряда, се дължат на топенето на снеговете и на дъждовете, които се изсипаха над Чехия.

* * *

Стотици хора бяха евакуирани в Австрия, след като придошлата река Марх скъса посред нощ дига край град Дюрн крут. Аварията прекъсна железопътната комуникация с Чехия. От топенето на снеговете се покачва нивото и на реките Дунав, Ин и Траун.
Заради прилива на Дунав в Унгария на места са затворени пътища, стотици хора напуснаха домовете си, въпреки, че дигите в района засега държат.

Най-високите води на Елба се очаква да достигнат утре град Дрезден. Днес там нивото на реката беше почти 8 метра. Стихията заплашва да залее историческия център на града, който е административен център на германската провинция Саксония. Евакуирани са около 300 души.

* * *

Проблемите на Чехия с наводненията продължават вече 10 години. Републиката е разработила една от най-добрите системи за защита на населението.

Така при голямото наводнение през 2002 година нямаше загинали хора, а материалните загуби бързо бяха възстановени. Сега защитната система на Чехия отново е поставена на изпитание. В 7 от 14-те чешки области е обявено извънредно положение.
През 1996-та и 1997-ма година почти цяла Чехия бе залята от наводнения. Щетите бяха огромни, а много хора загинаха.  След 1996 в продължение на 4 години почти всички райони на Чехия бяха залети от наводнения. Но Чехия реагира бързо и реорганизира цялата система за защита на населението. През 2002 ниските райони на Прага бяха заети, но населението бе евакуирано ден преди това. Нямаше жертви, а нанесените щети бяха минимални. До 2000-та година чешката система е била същата като българската.

Гражданска защита, Пожарната, Полицията, Бърза помощ и армейски части се опитват едновременно да спасяват хора без координация по между си и с ниска ефективност. А самите хора нямаха представа как да реагират. Затова след поредния потоп, чехите приеха 4 закона, които им гарантират, че каквото и бедствие да настъпи, ще имат достатъчен ресурс, кадри и организация да се справят. С новите закони се създаде интегрирана спасителна система с единно ръководство. Цялата система се ръководи от новосъздадена Генерална дирекция за защита от пожари и спасителни операции, оглавена от първия заместник-министър на вътрешните работи.

Че чешката система работи добре се видя при голямото наводнение в прага през 2002-ра. Хората, които са го преживели още си спомнят, как на всяка една от вратите на жилищните сгради в застрашените райони е имало залепени по 3 листа с инструкции.

Първото нещо, което трябва да се направи в критична ситуация е да се предупреди населението. Затова в Чехия е изградена автоматизирана система за предупреждение на населението. На ключови места са монтирани сирени и високоговорители. Чрез тях може да се алармират хората или да се инструктират. Системата може да се активира и дистанционно от кризисния център на всяка област.

Местните пожарни имат договори с фирмите в района, които разполагат с автобуси или друг транспорт, който може да бъде използван при евакуация, както и с аварийните групи на енергото и газовите дружества. В критична ситуация всички те започват да действат по предварително подготвен план.

Чешката система е добър пример, но когато бедствието е в огромни мащаби, щетите не могат да бъдат избегнати, а само ограничени. Затова въпреки всички мерки взети при наводненията залели половин Чехия през последните дни стихията все пак взе 8 човешки жертви.