Очаква се да се повиши притока към язовирите, в чиито водосбори има снежна покривка. Осем
язовира в шуменско нямат свободен обем и преливат. Въпреки, че изпускането не е спряло само един дъжд ще е достатъчен да се повтори бедствието от миналото лято, предупреждават от Областната комисия по аварии, бедствия и катастрофи.
Повечето от язовирите са малки и крановете им не са пригодени за екстремални изпускания. Въпреки, че речните корита са почистени, а съборените диги възстановени, евентуален обилен оток от водохранилищата ще се разлее по поречието на река Камчия и ще наводни отново селата по пътя й. Изключително опасен е язовир “Кюлевча”, който се изпуска с пригодена сифонна уредба, тъй като основният изпускател в момента е повреден. Реката, която поема водите му минава през село Мадара и няма да побере преливане предизвикано от дъжд.
Областната комисия по аварии, бедствия и катастрофи взе решение да продължи изпускането на вода от язовирите до осигуряването на 30% свободен обем преди да е паднал дъжд.
***
В засегнатите от наводнението райони в Одринско усилено изграждат диги в очакване на нова вълна.
За да реши проблема си с наводненията, Турция е готова да финансира строителството на граничен язовир при река Тунджа, който да регулира притока на водата към територията й.
Одринската община Ипсала, която дава една четвърт от оризовата реколта на Турция, е сред най-засегнатите от наводнението. Сто хиляди декара оризови ниви не могат да бъдат засети, защото са под вода. Причина за наводнението е придошлата Марица. Водите й разрушават дига и потичат към река Дешас, която пък залива обработваемите земи. Ако до 15-20 дни водата не се оттегли от оризовите ниви, експертите прогнозират 4 милиона евро загуби. Бедствието кара хората да търсят ново препитание.
Според турските власти, загубите и наводненията ще бъдат предотвратени с изграждането на граничен язовир при р.Тунжда.
Телфик Шахинбаш, кмет на с.Яникарпузлу, Одринско: “Строителството на язовир, който да контролира притока на вода към Турция, трябва да започне веднага. България забавя изграждането му с мотива, че ще бъдат потопени големи площи, гори и селища, но сега щетите от наводнението са по-големи. Турция е готова да съдейства и да финансира строителството, чакаме само одобрение от българска страна”.
Двустранна комисия преценява в момента нуждата от язовира. Решаващото експертно становище ще бъде изготвено много скоро.
