Продължава „кризисното положение" в Ихтиман. Нови валежи е имало само в Пловдивско, но там водните басейни са под контрол и не създават опасност от наводнения. С повишено внимание се следи зоната около язовир Тракиец, където има две малки свлачища.

Ако те се активизират, могат да бъдат засегнати няколко къщи. Най-пълноводни са язовирите в община Монтана, но те се изпускат контролирано и не създават опасност за населението. От днес прелива язовир Бързина в Плевенска област. Няма залети къщи от близкото село. Преливащи язовири има и в Черноморския регион. От снощи прелива и язовир Тича край Шумен. С 30 сантиметра се покачи новото на водата в язовир Тича само за две денонощия. В момента водният стълб над преливника е 10 сантиметра.

* * *

Жителите на шуменското село Хан Крум бяха едни от първите потопени от пороя миналата година. Сега с тревога следят новините за преливането на близкия до тях язовир.

Той прелива и се притесняваме и как да ви кажа имаме намерение вече да изнасям пак по тавана, защото има много съоръжения, които като се наводнят не стават за нищо.
Рязко се е повишиха и нивата на реките, заради обилното снеготопене през последните дни. Местните хора са притеснени от затлачените речни корита.

Изобщо не са чистени, особено коритото на Камчия, то се измести вече, то идва тука до шосето вече изобщо не е коригирано, река Врана е коригирана обаче дигите са съборени вече.

Дъждовете и бързото снеготопене влошиха рязко влошиха и качеството на питейната вода в Шумен. Три пъти над нормата е завишен показател мътност и специалистите съветват да се избягва пряката консумация на вода от чешмите.

* * *

Опасността от нови наводнения засега намалява, но не и за плевенското село Бохот. Там повече от 100 къщи са под вода вече пети месец. Дори и да не вали, обстановката остава бедствена заради високите подпочвени води. В село Бохот има високи подпочвени води, но няма канализация. Затова вече половин година хората живеят във вода. На места в мазетата тя достига до един метър. До днес хората си помагаха сами.

Приземните етажи от месеци са необитаеми. Но хората се страхуват, че водата упорито подкопава основите на домовете им. Преди месец хората от Бохот са изпратили писмо до кмета на плевен Найден Зеленогроски.

По сигнал на Би Ти Ви едва днес в селото дойдоха екипи на Гражданска защита. Те обещаха от понеделник да започнат да отводняват засегнатите къщи. На наше запитване плевенския кмет отговори, че е назначил експертна комисия, която да търси трайно решение за проблема на селото.