
Избухналото на 17 март 2003 година насилие отне живота на 19 души, и бяха ранени над 900. Трите дни на насилие и вандалщина започнаха след като в река Ибър бяха открити две удавени момчета албанчета. Протестните демонстрации на албанското население прераснаха в погроми. Седем сръбски села бяха опожарени напълно, в сблъсъците загинаха 11 албанци и 8 сърби.
Албанците подпалиха 35 манастири и църкви. Над 4 хиляди души бяха принудени да напуснат родните си места. Загинаха и няколко души от международните сили, които осигуряват реда в областта. Ръководените тогава от НАТО мироналагащи сили бяха силно критикувани за пасивността си по време на погромите.
Досега е повдигнато обвинение към 276 души, заяви ръководителят на мисията на ООН в Косово Сьорен Йесен Петерсен. Днешните протестни демонстрации се проведоха в петте анклава в Косово, където все още живеят сърби. Президентът на Сърбия Борис Тадич призова никога да не се забравя 17 март. Той поиска от албанските лидери да се намесят и да спрат заплахите и палежите на сръбски къщи. Тадич отправи покана към косовския президент Фатмир Сейдиу за директни преговори за решаване на проблемите на Косово.
Във Виена днес се провежда вторият кръг от преговорите за статута на Косово. По време на първия кръг от разговорите, който се състоя на 20 февруари, Белград и Прищина изложгиха позициите си.
Разговорите днес са посветени на децентрализацията в областта. Делегациите обсъждат реформата в местната власт и финансирането на местните институции. Все още няма единна позиция за правомощията на местните власти. Косовските албанци не са съгласни областта да бъде поделена на етнически принцип и казват, че ще запазят нейната териториална цялост.
Сърбите настояват сами да ръководят своите общини и да имат специални връзки с Белград. Те протестират срещу избора на бившия командир от Армията за освобождение на Косово Хашим Тачи за ръководител на косовските албанци.