Няма пострадали хора, нанесени са само материални щети. От Гражданска защита съобщиха, че са готови още от утре да започнат разчистването на отломките.

За пропукването на стената и опасността от срутване са знаели в Гражданска защита от началото на месеца, но лошото време е попречило на укрепителните дейности. От там съобщиха, че вече има назначена комисия, която да изготви проект за изграждане на нова подпорна стена.

***
Топенето на снеговете увеличи нивата на язовирите до преливане и активизира свлачища в област Враца, съобщиха от Гражданска защита.
От 86 язовира във Врачанска област, 62 са потенциално опасни, като рисково е състоянието на 8 от тях.

В Община Козлодуй, язовирът на село Рогозен прелива с 4 кубически метра в секунда, а водоемът в село Бързина с 6 кубически метра.
По пътя Оряхово-Мизия са се активизирали 7 малки свлачищни участъци. По шосето са поставени сигнални знаци и се почиства от районната пътна служба в Оряхово.

***
Седем семейства от ромския квартал във Видин, пострадали от наводненията, бяха евакуирани днес следобeд. Част от хората останаха обаче в наводнените си жилища. Общо 12 са пострадалите къщи, застрашени от срутване.

Пострадалите жители бяха настанени в бивша детска градина в квартала. Сградата не се обитава от години. Седемте семейства са настанени в шест стаи. Докато хората се разполагат, се прави ремонт на покрива и се оборудват помещенията с най-необходимото. Много от жените имат малки деца.

За евакуираните пристигнаха хляб и хранителни пакети с продукти за три дни, осигурени от община Видин. От понеделник ще има и кухня с топла храна. Успоредно с това започна баластриране на улиците в наводнения район. Помпи ще работят денонощно до изчерпване на водата.

***
Няма причини за наводнения през пролетта и лятото, подобни на миналогодишните, тъй като в момента климатичните условия са в нормата, а и толкова обилни валежи, както през 2005 година, се случват изключително рядко. Това съобщиха от Хидротехническия факултет на ВИАС.

Същевременно от "Напоителни системи" предупредиха, че опасност от заливания има на определени места във вътрешността на страната.
Опасността е реална там, където дигите не са ремонтирани и интензивното снеготопене се съчетае с обилни валежи. Потенциално такива са районите на реките Тополница, Марица, Камчия, Лесновска и Искър.

Пълна гаранция никой не може да даде. Вършим всичко, което е технически възможно и за което могат да ни стигнат силите на този етап.
Състоянието на язовирите е добро, проектирани са надеждно и предпазват особено населените места, които се намират след тях, категорчни са от "Напоителни системи." И увериха, че в стопанисваните от тях 177 язовира водното ниво, изпаренията, валежите и консумацията се измерват всекидневно.

Свободният обем за поемане на водите от пролетното пълноводие във всички язовири, стопанисвани от Напоителни системи към момента е 1 млд и 100 милиона кубически метра. Очакваното пролетно пълноводие не предполага изпускане на вода от язовирите, твърдят експертите.

Има много причини и случаи, когато преливниците не са в добро състояние, бързотоковият носител е в лошо състояние - тогава може да се предприемат такива мерки. Но да се изпуска този скъпоценен ресурс, който през лятото ще бъде търсен, е просто грехота, смятат от "Напоителни системи" и изчисляват, че тази година за експлоатация и поддръжка на съоръженията са нужни 15 милиона лева. Пет от тях е осигурил централният бюджет.