В училището се готвят да въведат нова професия - "Монтьори и техници на слънчеви инсталации". Ако това стане, гимназията ще е първото училище в България с такава специалност и 16-ото в Европа.

Последните дни Николай, Асен и Петър прекарват междучасията си в една от лабораториите Софийската гимназия по електроника.
Само за седмица момчетата сами сглобяват конструкция, която чрез слънцето произвежда ток и захранва помпа.

Доказано е, че токът, който може да се генерира зависи от това, под какъв ъгъл падат слънчевите лъчи. Ето защо, ако уредът е стационарен ще има пълно захранване в кратък период, а ако уредът следи слънцето през цялото време ще имаме пълно захранване.

В началото на учебната година бивш ученик на гимназията предлага да се изучават алтернативните източници на енергия. Идеята е на д-р Веселинка Кох, която от 20 години живее в Германия и изследва слънчевата енергетика.

От Мюнхен децата получават като дарение подвижна соларна лаборатория. Свързват се с училища по слънчева енергия в Германия и Австрия. Обсъждат възможността за обучение в чужбина. Отговорът е: не е ли по-добре да се създаде училище в България за соларни техници.

Сега училището се подготвя да въведе новата специалност. Това е бъдещето. Децата искат сами да направят слънчева конструкция, с която да осветят училищния двор. Това ще намали наполовина разходите на училището за ток. Могат да се използват диодни лампи, които са много по-икономични.

Своите идеи и изработената соларна конструкция децата ще представят утре на международното изложение по алтернативни източници на енергия.