
20-годишният Александър Александров е можел да оцелее, ако е имал сигнален лавинен уред. Спасителите могат да прихващат сигнала от уреда и да извадят затрупания за минути, вместо за часове.
В съботата и неделята, когато се разигра трагедията, на същото място е било планирано ски-рали. Организаторите обаче го отменили поради това, че мястото е с висока лавинна опасност.
Месността “Резньовете”, където падна лавината е известна освен като любимо място за ски и сноуборд, също и с много голямата лавинна опасност. Загиналият 20-годишен скиор е знаел, че насроченото за почивните дни ски рали е отменено поради лавинната опасност, но въпреки това е поел риска.
Според спасителите при толкова голяма по площ лавина шансът да се оцелее е нищожен. Откъсналата се от улея снежна дъска е била с дебелина над един метър.
Благоприятното тук, е че дъската се е разпиляла в долната си част и двама от скиорите са останали по повърхността и благодарение на това са между живите. Освен на “Резньовете” висок риск от лавини на Витоша има в района на “Капакливеца” и “Комините”. Лавините се получават върху терени, където ъгълът на склона е между 20 и 40 градуса. С най-голям риск са склоновете между 30 - 35 градуса.
Всеки запален скиор и сноубордист освен за хубав екип е желателно да отдели още 350 лева за електронен лавинен уред, който приема и предава на честотите на спасителните служби. Благодарение на този прибор затрупаният от лавина може да бъде открит от планинските спасители за няколко минути - дори без да се ангажират спасителни кучета.
Поради затоплянето и силния вятър в планините, в момента е много голяма опасността от лавини. Снегът по склоновете вероятно няма да се стабилизира до края на сезона, смятат от Планинската спасителна служба към Българския Червен Кръст.
Силните студени ветрове в последните дни са навели голямо количество сняг в улеите, където карат екстремните скиори и сноубордисти. Последвалото рязко затопляне на времето е основен фактор за повишена лавинна опасност. И днес в планините освен по най-виските върхове, температурите остават над нулата.
На Витоша днес е опасно да се карат ски по пистата Горно Лале, около “Резньовете”, в местностите “Комините”, “Капакливец” и “Скопарника”.
Целият Пирин е лавиноопасен, затова спасителите не съветват скиорите да напускат пистите. Хижа “Безбог”, която веднъж е била сривана от лавина и сега е в опасност. Същото е положението в Рила около Мальовица, Седмете рилски езера и под връх Мусала и Маркуджиците.
Много райони от Стара планина също застрашават с лавини туристите и скиорите. Планинските спасители подчертават, че този списък далеч не изчерпва всички места, където има опасност от лавина. Единственото място, където не може да падне лавина са обработените писти. Младите хора обаче ги влече към дивото.
Ако се ходи на такива места, трябва задължително да се прави тест на снега и след това да се предприема спускането. Инцидентите с лавини и скиори тепърва предстоят, защото излизането извън пистите добива все по-голяма популярност и у нас. Това твърдят представителите на Българската асоциация за екстремни ски.
* * *
Да се карат борд и ски извън пистите става все по-популярно
Асоциацията по екстремни ски провежда практичен и теоретичен курс по лавинна безопасност, на която хората се учат как се определя относителната степен на лавинна опасност чрез различни простички тестове на снега. Най-голямата опасност пред екстремните скиори е недооценка на опасността.