Психиатричната помощ по закон се финансира от здравното министерство. Клинична пътека за психично здраве няма. Тази година парите за лечението на един болен в психиатричните отделения към многопрофилните болници и в университетските психиатрии са намалени 2 до 3 пъти. За диагноза министерството плаща средно около 250-300 лева. Миналата година сумата е била над 600 лева.

Как това ще се отрази на пациента?
Няма да може да се провежда адекватно лечение, няма да може да се провеждат и адекватни изследвания. ще се наложат много кратки хоспитализации, което няма да ни даде възможност да си вършим добре работата, коментираха лекарите.

За да спазят новата финансова рамка лекарите трябва или да изписват преждевременно пациентите си, или лечебните заведения да трупат дългове. Това означава заложен фалит на тези отделения.
Според официалната статистика всеки 5-ти българин страда от психично разстройство. Страната ни заема и водещо място и по брой на самоубийствата.

Рискът от самоубийство и отговорността, която носим,изписвайки един недолекуван болен от лечебното заведение е изключително голям. Едното решение на проблема е да бъде въведена клинична пътека за психично здраве. За да стане това трябва промяна в закона.

Здравното министерство и парламентарната комисия трябва бързо да хармонизират основните документи, за да не изпадаме в такава шокова ситуация. Другото решение е министерството да увеличи предвидените средства.